IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Русия и Владимир Путин започнаха петролна война със САЩ?

Москва може би търси начин да възстанови лидерската си позиция на петролните пазари, като в същото време отмъсти за американските санкции

08:21 | 11.03.20 г. 77
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руският държавен глава Владимир Путин. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Руският държавен глава Владимир Путин. Снимка: Bloomberg

Отплата за санкциите?

Оставяйки настрана битката за пазарен дял, анализаторите посочват, че Русия може да отмъщава за неотдавнашната кампания на Вашингтон с енергийни санкции - мерки, станали възможни след шистовата революция.

Например, само преди три седмици администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обяви санкции срещу дъщерно дружество на „Роснефт“ в отговор на подкрепата на компанията за режима на президента на Венецуела Николас Мадуро.

„Изглежда, че стратегията на Русия е насочена не просто към американските шистови компании - а към политиката за принудителни санкции, която американското енергийно изобилие е позволило", пише Хелима Крофт, ръководител глобалната стокова стратегия в RBC Capital Market, в бележка до клиенти.

Крофт заяви, че Игор Сечин, изпълнителен директор на „Роснефт“ и близък довереник на Путин, изглежда е убедил Москва да се фокусира върху американската шистова индустрия. 

Путин също има голямо финансово предимство пред Саудитска Арабия. Русия разчита на приходите от петрол, които съставляват само 37% от бюджета ѝ, в сравнение с 65% за кралството, според данни на Argus Global Markets. Анализаторите смятат, че Русия може да балансира бюджета си при цена на петрола от 42 долара за барел, в сравнение с около 80 долара за Саудитска Арабия.

„Всички ще бъдат наранени от това, включително Русия", посочва Бьорнар Тонхауген, ръководител за петролните пазари в Rystad Energy. „Допълнителната полза от това решение е, че това, разбира се, ще навреди на другите, включително и на САЩ", посочва той.

Във Вашингтон от Министерството на енергетиката заявиха в понеделник вечерта, че „държавите участнички" се опитват да „манипулират и шокират" петролните пазари. Въпреки това администрацията изрази увереност, че САЩ „могат и ще издържат на тази нестабилност".

По време на среща в понеделник с руския посланик Анатолий Антонов министърът на финансите на САЩ Стивън Манучин „подчерта значението на поставените под контрол енергийни пазари“.

 „Филм на ужасите“ за петролната индустрия на САЩ

Каквото и да подхранва мотивацията на Русия, ценовата война не можеше да настъпи в по-лошо време за индустрията, която вече страда от мечия пазар.

Големите петролни компании биват притискани от инвеститорите от години поради постоянното прекъсване на доставките, прекомерните разходи и нарастващите проблеми, свързани с климатичните промени. Енергийният сектор на САЩ беше най-големият губещ в индекса S&P 500 през миналата година.

В същото време коронавирусът поставя още по-сериозно предизвикателство пред петролната индустрия. Множеството анулирани полети, затварянето на фабриките и забавянията при пътуванията сериозно отслабиха апетита за петрол по света. Очаква се глобалното търсене на петрол да спадне за тази година за първи път от 2009 г., според Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Кой ще мигне първи?

Тази тревожна конюнктура обяснява защо не само петролните компании се намират в задънена улица. Банките със здрави връзки с енергийния сектор също бяха наказани в понеделник, тъй като инвеститорите се подготвят за неизбежна вълна от необслужвани заеми.

Шистовите компании с най-слаби баланси ще трябва да спестят пари, като се откажат от скъпите проекти за сондаж. Някои от тях няма да оцелеят.

Големият въпрос е колко дълго цените на петрола ще останат потиснати - и колко още могат да се понижат? И отговорът може да се крие в Рияд и Москва.

Ако ценовата война със Саудитска Арабия принуди Русия да се съгласи на съкращения на производството, петролният пазар може бързо да се възстанови, което ще донесе облекчение на шистовата индустрия.

Но Путин не е известен с отстъпчивостта си, което предполага, че американската петролна индустрия трябва да се подготви за влошаване на положението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

34
rate up comment 16 rate down comment 11
многодобре
преди 4 години
...няма да ги "убият", нали говорите за война, но ще преподадат на американосите още един урок, и то ВАЖЕН! ...и ако и този урок бъде игнориран, тогава ще дойде ред и на нежеланото , защото е редно да се говори с " противника " / с конкуренцията / а не да се използва сляпа и непремерена агресия, на която се научиха а и явно вече са й свикнали нашите нови " братя"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 13 rate down comment 14
khao
преди 4 години
ква война за нефт, бе Мрази. Ае да мислиме, поне тая година... цената пада щото ще помпат като луди, нефт бол ! Кой се бие за нещо дето е почти без пари и в изобилие ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 14 rate down comment 15
khao
преди 4 години
ти всяко нещо с очите си на място ли трябва да видиш, че и да го подушиш, за да се убедиш, че съществува?---тук съм съгласен с теб ... и аз никога не съм те виждал, но знам че си супер прозз и неук ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 10 rate down comment 14
zelka007
преди 4 години
строят импе , щото няма да строят повече "многоизгоднитеядрениреактори" ... :))) ... а един ТЕЦ - това е топло-електрическа-централа импе , сравнително бързо се преобразува от въглищно-газова във водородна , особено ако е било предвидено да се прави още при проектирането ... :))) ... 15% са си 15% ... допреди 10 години бяха почти 0% ... залагаме ли колко ще бъдат след 10 години ?! ... оня ден се сетих за теб , дай адрес да ти пратя един дар , да го оплетеш на една кука докато сте във ваканция и да има да се занимаваш с нещо смислено да не препрочиташ на газпром отчетите . пък ако го занесеш в училището , като свърши грипната ваканция , ще се издигнеш в очите на децата още повече ... :))) ...https://***.snorkersimaginarium.com/shop/crochet-pattern-greta-thunberg-alternative-xmas-tree-topper
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 13 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 4 години
Вместо да му се надсмиваме можем да платим на екзорсист, за да прогони демоните и злите сили от него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 25 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 4 години
Синко, кротни се малко с твоите блянове - не ти ли прави впечатление, че светът е пред поредната война за нефт, а не за водород, ветър и мъгла ... ?!!!Почвам да си мисля, че имаш некъв ментален проблем... ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 10 rate down comment 17
Имхотеп
преди 4 години
Малиии, на тоя руски *** мазньото и цяло село да му се изс ере в устата немиж'я затвори.Мазньо, знайш ли кво казват гърците?Казват:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 17 rate down comment 15
Императорът
преди 4 години
Ходил съм - и? И аз към теб един въпрос - ти всяко нещо с очите си на място ли трябва да видиш, че и да го подушиш, за да се убедиш, че съществува? Ти в Хималаите ходил ли си? Ако не си - как си сигурен, че съществуват?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 17 rate down comment 12
Императорът
преди 4 години
Затова ли японците строят над 20 нови ТЕЦ-ове на въглища? Аха: сигурно от токът от въглищата ще правят водород, за да се хвалят с чиста енергия?Това са само някакви твои фантазии. За да произвеждаме някакво смислено количество "зелен" водород, елиминирайки същевременно изкопаемите горива - цялото количество ток от ВЕИ трябва да отива само за това - и какво - ще стоим на тъмно и студено, за да горим водород? ВЕИ дават 15% от енергията на света - махаме изкопаемите горива - и според тебе тия 15% ще стигнат не само за да се задоволи търсенето на електроенергия и нуждите на транспорта, ами и водород да се произвежда... на ток? Отделно, че това е безумие - вместо да ползваме директно електроенергията... ама щото е много и се чудим какво да я правим, трябва да я превъртим през водород? То водородът отдавна е измислен като гориво - самият факт, че досега не се е наложил, доказва пълното му безмислие.Инженерните екипи, докато има кой да ги финансира за сметка на данъкоплатците (или да ги финансира за сметка на многократно по-голям бизнес, както е при някои енергийни компании) изобщо няма да мислят за никаква рентабилност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 19 rate down comment 10
georgi_shum
преди 4 години
Един въпрос, на който честно казано не очаквам да ми отговориш, но все пак - ти някога в Русия ходил ли си? Въобще излизал ли си извън България?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още