Американските шистови производители изпитваха затруднения с рентабилността. Сега този проблем стана много по-сериозен.
Битката за дял на петролните пазари между Саудитска Арабия и Русия превърна почти цялата американска сондажна индустрия в нерентабилно начинание. Само пет компании в две области на страната могат да се похвалят с по-ниски разходи за добив на петрол от текущите пазарни цени, сочат данни, събрани от базираната в Осло консултантска компания Rystad Energy.
Сондажите на Exxon Mobil Corp., Occidental Petroleum Corp. Chevron Corp. и Crownquest Operating LLC в Пермийския басейн, който обхваща значителни територии от Тексас и Ню Мексико, имат потенциала да отбележат печалба при цена на петрола от 31 долара за барел, показват данните на Rystad. Сондажните кладенци на Occidental в Колорадо също са рентабилни на тази цена, съобщава Bloomberg.
Но това не е така за останалата част от шистовата промишленост в САЩ – над 100 оператора в десетина полета. За тях пробиването на нови кладенци почти сигурно ще означава минаване на червено.
Шистовите проекти са известни със способността си да предоставят определени количества петрол за кратко време. Но тъй като продукцията от тези кладенци намалява много по-бързо, в сравнение с конвенционалните кладенци, компаниите са принудени непрекъснато да пробиват нови обекти, за да поддържат производството. Това означава бавна възвръщаемост на инвеститорите, една от основните причини петролните и газовите компании да представляват по-малко от 4% от индекса S&P 500.
На този етап „компаниите не би трябвало да горят капитал, за да поддържат производствената база на неустойчиво ниво“, смята Том Лори, бивш мениджър на хедж фондове, който стартира собствена фирма за данни за шистовата индустрия, Frizo Loughrey Oil Well Partners LLC.
Производителите, включително Diamondback Energy Inc. и Parsley Energy Inc., заявиха, че намаляват бюджетите си за нови сондажи и свиват броя на платформите. Други, като Apache Corp. и Occidental, посочиха, че ще възобновят дейността си.
Според Лори, типичният сондажен обект в средната част на Пермския басейн изисква цена за барел от 68 долара, за да бъде постигната адекватна възвръщаемост в рамките на 24 месеца.
Шистовият бум превърна САЩ в най-големия производител на петрол в света и през последните месеци в нетен износител на петрол. Но ако цените останат около 30 долара за барел, производителите ще бъдат принудени да изоставят толкова много сондажни дейности, че производството на петрол в САЩ може да се свие с 2 млн. барела на ден от края на тази година до края на следващата, предупреждават от Rystad.
Това би означавало спад от около 20%.
В понеделник цената на американския лек суров петрол WTI падна с 25%, за да достигне 31,13 долара за барел, като някои анализатори виждат, че понижението ще продължи до 20 долара за барел.