Само преди седмица изглеждаше, че фондовите борси отмятаха опасенията за ефектите от коронавируса като маловажни. Големите индекси в САЩ и Европа се изкачиха до нови рекордни върхове. Но всичко това вече е минало.
Повече от 81 000 души са заразени с белодробния вирус, 2700 са починали от него. Повечето случаи - 77 700 са в Китай, където вирусът избухна в края на миналата година. Извън Китай първите съобщения за заболявания се появиха в средата на януари, особено в Южна Корея, Япония и Сингапур.
Откакто белодробната болест, причинена от вируса, се разпространи силно в Италия през уикенда, фондовите пазари преминаха в кризисен режим. А всичко това оставя ясни следи и в други класове активи.
С разпространението в Италия се увеличи и страхът от пандемия. Освен това налице са опасения и за продължително прекъсване на световните вериги за доставки в преплетената международна икономика. В същото време Китай сега представлява почти 17 процента от глобалния брутен вътрешен продукт.
Ето преглед на досега причинените щети на различни пазари:
Европейски, американски, японски акции
Европейските пазари и Wall Street прекъснаха възхода си. Това бе особено очевидно при Dax: Водещият индекс на Германия достигна първото си най-високо ниво от почти две години на 22 януари, но след това се срина с почти пет процента до края на януари.
После отново пое нагоре. Dax постави нови рекорди и постигна последния си рекорд на 17 февруари с 13 795 пункта. Wall Street също се покачи до нови върхове. Широкият американски индекс S&P 500 постави нов рекорд на 3394 пункта.
След това курсовете отново се сринаха и от миналия четвъртък, според Феликс Херман, един от стратезите за капиталови пазари във фонда Blackrock, има „сериозен уплах“, който в началото на седмицата доведе до разпродажбите на пазарите.
Dax се понижи с четири процента в началото на седмицата, най-голямата дневна загуба от 24 юни 2016 г. Това беше денят на вота за Brexit, когато Dax загуби 6,8 процента.
А този вторник инвеститорите следваха стратегията „buying the dip“, тоест – купуване на сринатите акции, само за кратко. В ранната търговия Dax достигна пик от 0,7%, но затвори доста под 13 000 пункта със спад от 1,9%.
В Италия ситуацията на фондовия пазар също се влоши от понеделник. Водещият индекс FTSE Mib се понижи с 8,5 процента от миналия четвъртък насам.
В Съединените щати S&P 500 се срина с 3,4 процента в понеделник, като загуби толкова за ден, колкото за последно преди година. Индексът Dow Jones на 30-те най-големи компании и технологичният Nasdaq се свиха още по-силно. Във вторник основните индекси на Wall Street отново бяха надолу - бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 871,11 пункта, или 3,12%, от стойността си, като завърши деня на ниво от 27 089,69 пункта.
Широкият измерител S&P 500 се понижи с 3,08% до 3126,52, а технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 2,74% до 8968,28 пункта.
Така само за два дни коронавирусът изтри 1,7 трлн. долара от пазарната стойност на американските компании по данни на S&P Dow Jones Indices.
В Япония Nikkei 225 загуби над 2,7 на сто, откакто в средата на януари бяха отчетени първите случаи на болестта извън Китай. За разлика от европейските и американските индекси, водещият индекс на Япония се възстановява леко от тогава. Във вторник индексът загуби над три процента, след като в понеделник борсите не работеха заради празник.
По отношение на Япония някои водещи показатели за икономическо развитие обаче са плашещи. DWS, филиалът за управление на активи на Deutsche Bank, предупреждава: PMI индексите в Япония показват "драстично влошаване на настроенията в сектора на услугите" в сектора на услугите. През четвъртото тримесечие японската икономика се сви с 1,6 процента в сравнение с предходното тримесечие.