САЩ наложиха санкции на най-големият петролен производител в Русия, Роснефт, заради подкрепата ѝ към режима на президента на Венецуела Николас Мадуро и държавната компания PDVSA, съобщават Bloomberg и ТАСС.
Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите действа срещу Роснефт Трейдинг АД, брокерска фирма, регистрирана в Швейцария, както и срещу нейния председател Дидие Казимиро. Санкциите влизат в сила с тримесечен период на прекратяване, който изтича на 20 май.
Този ход представлява най-новата ескалация в кампанията на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп за отстраняване на Мадуро и обединяване на международната подкрепа зад лидера на опозицията във Венецуела Хуан Гуайдо. За петролния пазар това означава прекъсване и увеличаване на правните разходи за компаниите, въпреки че периодът на преустановяване дава време на операторите да се приспособят към новия режим.
Петролните фючърси отбелязаха спад, като Брентът поевтиня с 27 цента до 57,40 долара за барел към 20 ч българско време. Рублата и руските облигации също бележат спад. Акциите на Роснефт поевтиняваха в Москва, като затвориха сесията с понижение от 2,7%.
Роснефт не отговори веднага на исканията на Bloomberg за коментар. Руското правителство заяви, че санкциите няма да засегнат международните отношения на страната с Венецуела или с друга държава.
Роснефт борави с половината от петрола, идващ от Венецуела и помага на страната да избегне санкциите, според американски служители, които информираха журналистите при условие за анонимност.
Руската петролна компания избягва санкциите, като използва трансфери от кораб на кораб, за да получи венецуелски петрол, заяви американски служител. В други случаи руснаците сменят имената на корабите, за да избегнат откриването им или лъжат за произхода на петрола.
Ръководителят на компанията Дидие Казимиро рискува да бъде санкциониран, заяви официално американско лице.
Санкциите не забраняват сделки с компанията-майка на Роснефт Трейдинг или други нейни подразделения, съобщи Министерството на финансите на САЩ.
Съществуващите американските санкции забраняват предоставянето на финансиране на Роснефт за повече от 60 дни, което означава.
Доналд Тръмп лично е подписал санкциите, а държавният секретар Майк Помпео обсъди въпроса в събота с руския министър на външните работи Сергей Лавров.
След санкциите на САЩ срещу Венецуела Русия се превърна във втория по големина източник на внос на петрол за САЩ. Износът на суров петрол и петролен продукт за САЩ се е покачил до 20,9 милиона барела през октомври миналата година, което е най-високото ниво от ноември 2011 г., според данни на американското правителство.
Понастоящем Роснефт е обект на някои санкции на пазарния сектор в САЩ, въпреки че тези мерки не са толкова мащабни, колкото санкциите срещу предприятия, свързани с режима на Мадуро, и не пречат на руското дружество да сключва сделки за венецуелски петрол.