Ниските цени на природния газ тази година по всяка вероятност ще бетонират раздялата на Европа с въглищата като източник на енергия.
Необичайно мекото време намали търсенето за гориво на фона на наводняване на най-големия газов пазар в света с нови доставки. В същото време ефект оказаха и увеличените разходи за въглеродни емисии, които тласнаха икономиката в региона към „синьото гориво“, посочва Bloomberg в свой материал.
„Политиците в Европа са доволни от толкова ниските цени на природния газ“, посочва Еут Ейкеленбом, старши консултант на Kyos Energy Consulting. „Това прави отказа от въглища по-лесен от очакваното“, допълва той.
Понижаващите се цени на газа са световен феномен. Обекти за втечнен природен газ добиват рекордни количества, намалявайки разходите за горивото навсякъде. Това, на свой ред, помага за понижаване на цените на електричеството в Европа и облекчава част от политическото напрежение в енергийния сектор.
Цената на бенчмарка в Амстердам достигна петмесечно дъно заради глобалното пресищане. Пазарните очаквания за идното лято също се намират на най-ниското си ниво от 2007 г. Особено видимо е, че отслабването стана факт през зимата, когато търсенето по традиция е в разгара си.
Вместо това холандските фючърси с доставка през следващия месец се очаква да поевтинеят с над 10% до 9,4 евро за мегаватчас до юни преди да завършат годината при цена от 14 евро, показват осреднените прогнози на десетима анализатори за Bloomberg. Това е в унисон със средните стойности за 2019 г., но много под миналогодишния връх от 23 евро.
„От април ще станем свидетели на риска от истински спад на цените“, посочва Мъри Дъглас, директор на изследователското звено за европейски газ на Wood Mackenzie Ltd. „Преминаването от въглища към газ ще играе дори още по-важна роля в ребалансирането на пазара“, допълва той.
Вече са налице някои доказателства, че мощности в Европа преминават от въглища към „синьо гориво“. Германският министър на икономиката Петер Алтмайер вече заяви миналата седмица, че електроцентралите на газ, които в момента не са на печалба, ще увеличат важността си, докато страната постепенно се отказва от въглищата и ядрената енергия. На този фон търсенето на електричество се очаква да нарасне заради плановете на правителството за електрифициране на всичко от транспорта до сградното отопление.
„Ще трябва да направим нещо с целия този излишен газ“, посочва Елхин Мамадов, анализатор на Bloomberg Intelligence. Според него очакванията са за допълнително поевтиняване на цените и още по-мащабно преминаване от въглища към газ.
В същото време до момента пресищането на пазара не показва признаци за облекчение. Доставките остават стабилни, като се очаква през тази година в експлоатация да влезе и втората тръба на „Северен поток“, която ще свързва директно Русия с Европа. В същото време доставките на втечнен природен газ се очаква да нараснат с количествата от нови обекти в САЩ, Катар и Австралия.
Излишъкът на запасите се изостря и от времето. Тази зима се очаква да бъде една от най-топлите за последните 30 години в Европа.
„Ще бъде болезнено“, посочва Карлос Торес Диас, ръководител на звеното за пазарни проучвания на норвежката компания Rystad Energy. В края на отоплителния сезон през март „ще приключим отново с високи нива на запаси“, допълва той.