fallback

Паладият записа най-голямото си еднодневно поскъпване от 2008 г. насам

Спот цената на метала скочи с 9,7% до рекордните 2539,14 долара за тройунция

12:03 | 18.01.20 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Паладият отбеляза най-голямото си еднодневно поскъпване от 2008 г. насам на фона на потиснати доставки и силно търсене.

Спот цената на метала скочи с 9,7% до рекордните 2539,14 долара за тройунция. Паладият записа и най-добрата си седмица от 2001 година насам и не показва признаци за забавяне на ралито въпреки предупрежденията на някои анализатори, че може да последва поевтиняване.

Поскъпването се дължи на недостиг в производството за сметка на силно търсене и вече успя да надмине очакванията на пазарните анализатори, посочва Рене Хохрайтер, анализатор за Noah Capital Markets. Според него спот цената може да намалее до средно 2250 долара за тройунция за останалата част от годината.

Стойностите няма да растат вечно и последното повишение би трябвало да бъде последвано от корекция, посочва Хохрайтер.

Паладият се търгува при почти двойна цена на тази на платината, което може да накара автомобилните производители да я използват като заместител, посочват от Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Поскъпването на метала беше добре дошло за добивните компании от Южна Африка, която отговаря за близо 38% от доставките на паладий. Индексът FTSE/JSE Africa Platinum Mining Index е на най-високото си ниво от 2011 г. насам, а акциите на най-големия производител Sibanye Gold Ltd. поскъпнаха близо четири пъти за последните 12 месеца.

Ограниченията в добива в Южна Африка, където производителите трябва да се справят с проблеми в електропреносната мрежа, са едно от основните причини за ралито от последните месеци, посочва стратегът на ABN Amro Bank NV Джоджет Боел.

Според Уорън Патерсън и Веню Яо, стратези на ING Bank, ново отслабване на добива не трябва да се изключва. „Макар по-високите цени да окуражават добивните компании да стимулират производството, паладият до голяма степен се произвежда като вторичен продукт, което прави добивът по-неподатлив“ на промени, допълват те в бележка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:08 | 12.09.22 г.
fallback