Засиленото търсене на тежки и сладки сортове суров петрол на фона на новите разпоредби за горивата при корабоплаването доведе до своеобразен търг, в който петролна доставка от Австралия се продаде за близо 100 щатски долара за барел, пише Цветана Параскова за Oilprice.
Това наддаване, според трейдърите, превръща австралийския сорт в най-скъпия суров петрол в света.
Според новите правила на Международната морска организация (ММО) за корабоплаването, влезнали в сила на 1 януари 2020 г., трябва да се използват само горива с максимално съдържание на сяра от 0,5%, освен ако посочените кораби не са с инсталирали така наречените скрубери - системи, които отстраняват сярата от отработени газове.
След въвеждането на новите регулации търсенето на тежки и сладки сортове суров петрол се задържа високо, тъй като те са най-подходящи за преработка на с ниско съдържание на сяра.
През този месец австралийската компания Santos е продала товар от 550 000 барела от сорта Пиренеи с доставка през март с премия от над 30 щатски долара над цената на Брент, съобщиха за Ройтерс търговски източници.
Пиренеи има едва 0,19 процента съдържание на сяра, според най-новите анализи на Platts.
Като се има предвид, че сорт Брент е около 65 долара за барел, премията над 30 долара над Dated Brent означава, че товарът е продаден за близо 100 долара за барел.
„Тежките сладки суровини като тези от нашите полета „Ван Гог“ и „Пиренеи“ са много подходящи за получаване на гориво, което да отговаря на новите екологични изисквания и в момента са силно търсени“, заяви говорител на Santos в имейл до Bloomberg.
"Това е може би най-скъпата суровина в света", заяви трейдър от Сингапур пред S&P Global Platts, коментирайки продажбата на товара.
Въпреки че австралийските петролни класове носят сериозна печалба след въвеждането на новите правила в корабоплаването, най-голямата световна петролна компания, Saudi Aramco, не променя своите оферти за петрол, с което да задоволи търсенето на класове с по-ниско съдържание на сяра, добавят от S&P Global Platts.