fallback

След убийството на иранския генерал Ормузкият проток отново събира всички погледи

Може ли Иран да блокира потока на петролни доставки през критичния канал и какъв ще бъде отговорът от американска страна?

20:00 | 06.01.20 г. 20

Най-критичният проход за глобалната петролна индустрия отново попадна под светлината на прожекторите след драматичната ескалация на геополитическото напрежение, предизвикана от убийството на висшия ирански генерал, пише CNBC.

Смъртта на генерал Касем Солеймани в края на миналата седмица разтърси международното политическо пространство, нажежавайки отношенията между Вашингтон и Техеран, като много инвеститори вече гледат с тревога на разрастващия се конфликт, който може да наруши сериозно глобалните доставки на петрол.

Анализатори от Eurasia Group прогнозираха, че най-вероятният резултат от тези събития ще бъде ответен удар на Иран в Близкия изток, преди да се стигне до потушаване на напрежението. 

Но тъй като напрежението продължава да нараства, анализаторите заявиха, че може да се очаква Иран да започне да „тормози“ търговското корабоплаване в Персийския залив, а „корабоплаването в Ормузкия проток ще бъде временно прекъснато“.

Разположен между Иран и Оман, Ормузкият проток е тесен, но стратегически важен воден път, който свързва производителите на петрол в Близкия изток с ключовите пазари по цял свят.

Именно този проток беше централната точка на засиленото напрежение между САЩ и Иран през май и юни миналата година, когато шест петролни танкера и американски дрон бяха атакувани на или близо до водния път.

Американската Аминистрацията за енергийна информация (EIA) по-рано описа протока като най-важната петролна точка в света. През 2018 г. дневният поток на петрол в канала - който е широк само 21 мили в най-тясната си зона – достигаше средно  21 милиона барела на ден. Това е еквивалентно на около 21% от глобалната консумация на петролни течности.

Самир Мадани, съосновател на компанията за сателитно проследяване TankerTrackers.com, заяви в понеделник пред CNBC, че транспортните потоци през протока са били малко променени след преднамереното убийство на Сюлеймани.

Той подчерта, че Китай е най-големият вносител от региона на Персийския залив. И „в резултат на това трябва да се поддържат стабилни отношенията между Иран и Китай“.

„Поради това скоро няма да затворят протока“, заяви Мадани.

EIA изчислява, че 76% от суровия петрол през 2018 г., който се движи през Ормуз, е насочен към азиатските пазари. Счита се, че Китай, Индия, Япония, Южна Корея и Сингапур са най-големите дестинации за суров петрол, който се транспортира с танкери през пролива към Азия.

Мадани посочи още, че макар да е възможно да се появят конфликти в протока през следващите седмици, за никого не е изгодно Ормуз да бъде затворен.

По-рано Иран заяви, че Белият дом е направил "сериозна грешка" при издаването на заповедта за убийството на Сюлеймани, като върховният лидер на Ислямската република Али Хаменей обеща да отмъсти на отговорните за убийството.

След това президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди Иран, че Вашингтон ще нанесе удар, ако военните сили на Техеран нападнат някое американско лице или американски обект след убийството на генерала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:29 | 14.09.22 г.
fallback