fallback

Тексас вече усеща забавянето в добива на шистово гориво

САЩ ще приключат десетилетието като световен лидер в производството на петрол и газ, но пукнатините на шистовата индустрия са по-явни от всякога

18:04 | 25.12.19 г. 9

Вече започват да се появяват признаци на забавяне в сондажната дейност на американската шистова индустрия.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че САЩ ще добавят 30 хил. барела на ден между декември 2019 г. и януари 2020 г., което е своеобразен спад от 50% до 75% спрямо ръста от миналата година. Производството от Пермския басейн все още се очаква да нарасне с 48 хил. барела дневно през януари, но това се компенсира от спадовете в басейна „Анадарко“ (в размер на 15 хил. барела на ден) и „Игъл Форд“ (9 хил. барела на ден), пише Ник Кънингам за Oilprice. 

Пермският басейн остава единственото място, където шистовата индустрия на САЩ продължава да се разраства, но се появяват въпросите дали тази тенденция ще се задържи и през следващите години. Броят на платформите в този басейн е намалял до 400, или с почти 100 инсталации спрямо 2018 г. Свиването на разходите е задържано, докато темпът на сондиране се забавя. Съществува вероятност да се появи забавяне от порядъка на няколко месеца между промените в броя на платформите и ефектите върху производството.

По-важното е, че съществуват няколко фактора, играещи ролята на спирачка, пред шистовата индустрия. Първо – представителите на тази индустрия са изгубили частичен достъп до капитал. Второ, браншът се сблъсква с все повече оперативни проблеми. И макар ограниченият достъп до капитал да става все по-явен, проблемите под повърхността все още са обвити в мъгла.

Инвестиционната банка Standard Chartered се обърна към МАЕ, позовавайки се на своите данни относно постоянните подобрения в първоначалната производителност на сондажните кладенци.

Банката заяви, че поради изоставане в отчитането на данни и други свързани събития броят на завършените кладенци може да бъде занижен. Ако действително са завършени повече кладенци, тогава данните за производството ще изглеждат по-малко впечатляващи.

"Ако това е вярно, тогава забавянето на шистовото производство може да се окаже дори по-рязко, отколкото предполага методологията DPR (Drilling Productivity Report) в момента", посочват от Standard Chartered.

Забавянето започва да оказва негативно влияние върху местната и регионалната икономика в Западен Тексас. Хюстън може да загуби 4000 работни места през 2020 г., свързани със спада, а от Greater Houston Partnershi заявиха, че градът наблюдава увеличение на свободните офис площи. Неотдавнашно проучване на звеното на Федералния резерв в Далас показа, че Тексас като цяло може да загуби 8 100 работни места в петролния и газовия сектор, което удвоява по-ранните прогнозирани стойности на регулатора. Средните цени на жилищата в Перм са се понижили с 2,6 на сто от август.

Наскоро назначеният енергиен министър Дан Бройлет определи забавянето на шистовите полета като нещо „нормално“ и „временно“.

И все пак САЩ ще приключат десетилетието като най-големия производител на петрол и газ в света. Но пукнатините в американската шистова индустрия са по-явни отвсякога.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:52 | 14.09.22 г.
fallback