Въпреки че изкопаемите горива се сблъскват със сериозни рискове, най-вече свързани с глобалните усилия за осъществяване на преход към по-чиста енергия, те все още са тук. Дори използването на въглища в глобален план не намалява. Напротив, въглищната индустрия и генерирането на електроенергия от въглищни мощности бележи своеобразен пик – 2112 гигавата по данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Природният газ, който също спада към изкопаемите горива макар рекламирането му като по-слабо замърсяващ източник на енергия, заема второ място при глобалния инсталиран капацитет за 2019 г. 1830 гигавата.
Да, въглищата отслабват като енергиен източник в развитите икономики, но тяхното използване продължава да се увеличава в развиващите се пазари, компенсирайки спада на други места, пише Хенинг Глойстайн за Energy Post.
Потреблението на петрол също нараства – с 1% през тази година, макар и с по-бавен темп в сравнение с предишни години.
Подобно на останалите енергийни сфери, петролната индустрия ще трябва да се насочи към по-чисти енергийни източници, особено по отношение на транспортния сектор. Употребата на петролни продукти в нефтохимическата промишленост обаче не показва признаци на забавяне.
Въпреки че инвеститорите все повече се тревожат относно дългосрочните перспективи относно петрола, парите продължават да се вливат в малки и краткосрочни проекти като тези при американската шистова индустрия или в такива, реализирани в Северно море, където европейските пазари са напълно развити.
Като цяло Глойстайн смята, че данните показват, че секторът става по-специализиран, за да се възползва максимално от ресурсите.
Въглищата са основно гориво на процеса на индустриализация през последния век и половина. И до днес тази индустрия остава основна при производството на електроенергия и стомана.
Въпреки че коксуващите се въглища остават неизменен производствен ресурс за стоманодобивната промишленост, термичните въглища вече усещат растящата конкуренция на по-чистите горива. Carbon Brief публикува през ноември, проучване, което показва, че електричеството, генерирано от твърди изкопаеми горива в световен мащаб, е спаднало с 3%, или до 300 тераватчаса през тази година. Въпреки че данните за доставките показват лек растеж, изглежда че чистото нарастване остава зад гърба.
Регионални разлики в пиковото търсене на въглища: Америка и Европа
Глобалното използване на въглища може да достига своя пик, но съществуват големи регионални различия. В САЩ термичните въглища постоянно биват изтласквани от евтиния шистов газ и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). В резултат на това потреблението на термични въглища намалява от половин десетилетие насам.
Подобно е и положението в Европа.
Вносът за Великобритания и Германия се срива през последните пет години на фона на нарастващия капацитет на ВЕИ и природен газ, докато потреблението на електроенергия достигна своя максимум в началото на новото хилядолетие, както във Великобритания, така и в Германия, и оттогава непрекъснато намалява. Германия все още изгаря доста лигнитни въглища за производство на електроенергия, но Великобритания днес почти не използва въглища за производство на електроенергия.