Производството на петрол в рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се понижава дни преди представителите на картела да се съберат във Виена, за да обсъдят стратегията си за следващата година, съобщава Bloomberg.
Ангола, която търпи характерен производствен спад през последните четири години, регистрира понижение в добива до най-ниското му ниво за повече от десетилетие. Иранското производство, вече стигнало слабите нива от 80-те години на миналия век, продължава да се свива под тежестта на американските санкции.
В резултат на това общата продукция на ОПЕК се понижава със 110 000 барела на ден до 29,7 млн. барела на ден през ноември, показва проучване на Bloomberg, включващо оценки на Rystad Energy AS и JBC Energy GmbH.
Групата и нейните съюзници, известни с названието ОПЕК+, ще се срещнат във Виена в края на тази седмица, за да разгледат нивата на производството за 2020 г. Въпреки че коалицията, която добива около половината суров петрол в света, намали производството с 1,2 млн. барела на ден през тази година, тя очаква възобновяване на излишъка на пазара в началото на 2020 г.
В неделя петролният министър на Ирак Тамир Гадбан заяви, че ОПЕК+ обмисля задълбочаване на съкращенията с допълнителни 400 хил. барела на ден. Неговите коментари обаче противоречат на сигналите, дадени от останалите членове на групата, а ноемврийските данни показват, че Ирак отново не е успял да изпълни ангажимента си за свиване на добива.
Саудитска Арабия, най-големият член на ОПЕК по отношение на добива, посочи през миналата седмица, че не желае повече да поема по-голямата част от ангажиментите за съкращаването на добива, докато други страни, като Ирак, Нигерия и Русия, не успяват да изпълнят своите обещания.
Кралството поддържа стабилно производството в рамките на миналия месец в размер на 10,01 млн. барела на ден, показа проучването.
Спадът в общия обем на групата през миналия месец е резултат от непреднамерени сривове, които са характерни от няколко години за много от членове на ОПЕК.
Производството в Ангола се свива с 60 хил. барела на ден през ноември, въпреки че по-рано тази година беше въведен в експлоатация нов офшорен сондажен проект, управляван от Total SA. През изминалия месец добивът на страната спада до 1,28 млн. барела на ден.
Иран не се справя по-добре от Ангола през тази година, особено на фона на възобновените американски санкции, които имат за цел да занулят петролната индустрия на страната.
Иранското производство се понижава през ноември с 40 000 барела на ден до 2,07 млн.барела дневно.
Въпреки загубите, общата продукция на ОПЕК остава по-висока от нивата, които се очакват за първата половина на следващата година. Ако групата разполага с 29,7 млн. барела на ден, излишъкът ще възлиза на около 650 000 барела на ден, което потенциално ще тласне цените надолу и ще навреди на приходите на представителите на картела.