Цените на петрола спадат в петък, след като през седмицата отчетоха най-високите си стойности за последните близо два месеца. Понижението в ранните часове на търговията се дължи на съмненията относно бъдещото търсене, тъй като несигурността около постигането на междинното търговско споразумение между САЩ и Китай продължава да оказва силно влияние, предава CNBC.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 38 цента, или с 0,59%, до 63,59 долара за барел. От своя страна фючърсите върху американския лек суров петрол WTI певтиняват с 37 цента до 58,20 долара за барел.
През тази седмица петролните цени достигнаха най-високите си стойности от края на септември, след като Ройтерс съобщи, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, водени от Русия, вероятно ще удължат срока на съществуващото между тях споразумение за съкращаване на производството с още три месеца, до средата на 2020 г., когато се срещнат във Виена на 5 и 6 декември.
Трейдърите също така бяха обнадеждени от коментарите на китайското министерство на търговията, направени в четвъртък, че втората по големина икономика в света ще се стреми да постигне частично споразумение със САЩ за прекратяване на продължителната търговска война. Анализаторите обаче се опасяват, че разговорите може да изпаднат в застой по отношение на въпроса за премахването на съществуващите мита и така финализирането на сделката да се случи едва през следващата година.
Петролните фючърси поскъпнаха по-рано тази седмица и поради факта, че запасите на петрол в центъра за доставка на WTI в Кушинг, Оклахома, отчетоха най-голямото си понижение за последните три месеца.
Търговците обръщат особено внимателно на въздействието върху производството на петрол, което оказват продължаващите протести в страните от ОПЕК Иран и Ирак.
При търговията с ценни метали цената на златото бележи ръст от 0,25% до ниво от 1467,20 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:21 ч.