fallback

Еквадор обяви форсмажорни обстоятелства за петролните си операции заради протести

Petroecuador информира, че напълно е затворила трансеквадорската петролопроводна система, която транспортира суровина в размер на 360 000 барела на ден

13:20 | 11.10.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Еквадорската държавна петролна компания Petroecuador обяви чрез туит в сряда форсмажорни обстоятелства за всички операции за търговия с петрол, позовавайки се на масовите протести, които блокират действията на петролната индустрия на страната, съобщава Oilprice.

Investor припомня, че Еквадор има дневен добив на петрол по данни от 2016 г. в размер на 548 хил. барела дневно, като държавата възнамерява да напусне картела в началото на следващата година, позовавайки се на финансовите трудности, пред които е изправена. 

Petroecuador информира, че напълно е затворила трансеквадорската петролопроводна система, известна като SOTE, която обикновено транспортира суровина в размер на 360 000 барела на ден, тъй като няма достатъчно петрол.

Форсмажорните обстоятелства ще продължат, докато протестите не стихнат, твърди Petroecuador.

Протестите в Еквадор разтърсват страната, след като президентът Ленин Морено спря субсидиите за горивата, с което провокира демонстрации и сблъсъци между граждани и полиция.

Досега протестите са прекъснали добива на повече от 200 000 барела петрол, водейки до загуба от 12,8 млн. долара.

Еквадор, която изнася 315 000 барела на ден, има договори с Чили, китайските PetroChina и Unipec, както и с PetroThailand, по данни на TeleSUR, но по-големите ѝ клиенти включват Chevron, Valero и Marathon Petroleum Corp - най-големият клиент на Еквадор. През юни Marathon регистрира покупки в размер на 59 000 барела на ден от южноамериканската страна.

Това, което искат протестиращите, е връщането на субсидиите за горива, които Еквадор отмени заради сделката  с Международния валутен фонд (МВФ), за да осигури повече от 4 млрд. долара финансиране. Цените на горивата са се увеличили до 120% в страната, след спирането на субсидиите по-рано този месец.

Държавната Petroamazonas спря производството на три петролни находища по-рано тази седмица заради протестите.

Еквадор, която разполага с петролни запаси в размер на 8,27 млрд. барела, възнамерява да напусне ОПЕК на 1 януари 2020 г. поради тежкото си икономическо положение. Страната е член на картела от 1973 г. През 1992 г. тя преустановява членството си, а през 2007 г. се връща обратно в групата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:07 | 13.09.22 г.
fallback