fallback

В битката за САЩ Chevron ще разчита на своето тайно оръжие срещу Exxon

Нова технология за дълбок сондаж и големият брой партньори помагат на Chevron да продължи да води успешно съревнованието за лидерство в Пермския басейн

18:30 | 03.10.19 г.

Американският петролен титан Chevron Corp се обръща към съвместни предприятия и съюзници от сондажната индустрия в стремежа си да стане лидер в Пермския басейн, най-горещата точка за американската шистова промишленост, след като дружеството се отказа от придобиване, което можеше го превърнало във водещ, съобщава Ройтерс. 

Chevron започна битка с Exxon Mobil, която е първата петролна компания, изпомпваща милион барела шистов петрол на ден от находището в Перм, като разчита на стратегия, която до голяма степен зависи от множеството партньори.

Съвместното предприятие на Chevron със Cimarex Energy (XEC.N), един от малкото оператори в Пермския басейн, който продължава да бъде на печалба от 2016 г., е добре известно.

Но Chevron разполага и с десетки други споразумения с компании, включително с Concho Resources, Devon Energy, EOG Resources и дори със стари съперници като Exxon и Occidental Petroleum, споделят пред Ройтерс хора, запознати с въпроса.

"Ние сме партньори с всички големи оператори", посочва Скот Нийл, ръководител на отдел „Проучвания“ в Chevron. Той отказа да посочи други партньори освен Cimarex.

Concho, Devon, EOG, Occidental и Exxon отказаха коментар.

Договорите на Chevron варират от мащабни съвместни предприятия до малки сделки, като обикновено компанията отдава под наем земя на други оператори, за което получава дял от суровата продукция.

Тези партньори също така предоставят данни от хиляди кладенци за предходни години, което позволява на Chevron да усъвършенства своите стратегии за сондиране. В замяна дружествата получават достъп до райони, съседни на техните кладенци и тръбопроводи, което намалява разходите им.

Шистовата индустрия и шистовата технология за сондиране помагат на САЩ да преобърнат тенденцията на десетилетия на производствен спад, за да станат най-големият производител на петрол в света, а всички основни американски петролни компании се възползваха от шистовия бум, за да увеличат собственото си производство.

За разлика от конвенционалните петролни находища обаче, при шистовите кладенци производството започва да спада след първите няколко години, така че басейни като Пермския басейн изискват постоянно и скъпо сондиране, само за да се поддържа производствената дейност стабилна.

По-дълбоки кладенци

В сондажно поле близо до Мидланд, Тексас, технология, придобита от Cimarex и други партньори, позволява на Chevron да пробие редица от изключително дълбоки кладенци - кръстени на митичната триглава хрътка Цербер, и да достигне слой, богат на петрол на повече от километър под земята.

Съюзниците и огромните земеделски стопанства на Chevron позволяват на компанията да пробие по-дълги кладенци от някои нейни съперници, което ѝ дава предимство, тъй като от дълбоките кладенци обикновено се изпомпва повече петрол и се пестят пари.

Chevron заяви, че пермските кладенци са  със средна дълбочина от около 9 000 фута (2743 метра) през тази година, докато консултантската компания Wood Mackenzie посочва, че средната дълбочина за индустрията е 8 500 фута. Догодина кладенците на петролната компания ще достигнат средна дълбочина от почти 10 000 фута.

В едно сондажно поле в близост до Мидланд, най-бързият среден темп на производство на Chevron достига 760 барела на ден за всеки кладенец, докато съперниците произвеждат по 705 барела на ден, сочат данни на IHS Markit.

Шистовите сондажи комбинират хоризонтални кладенци с хидравлично разрушаване на слоевете, процес на изпомпване на вода, пясък и химикали при високо налягане, чрез който се напукват скалите, които съдържат петрол и газ.

Тези кладенци и партньорствата в Пермския басейн, най-бързо развиващото се шистово поле, са от решаващо значение за бъдещето на Chevron.

Chevron

Компанията пропусна първата фаза на шистовия бум в началото на това десетилетие, но започна да се аклиматизира 2014 г., когато проби първия си хоризонтален кладенец в Перм и предприе инвестиционна кампания, за да се опита да се превърне в най-големият производител на шистов петрол в света.

Chevron разпродаде свои активи в Северно море, Африка и Азия и се очаква да се раздели с имоти за още 10 млрд. долара, за да се съсредоточи върху проекти, включително Пермския басейн, където компанията контролира някои от най-добрите и най-евтините площи още от 20-те години на миналия век.

Тези инвестиции помогнаха на Chevron повиши своето производство на петрол и газ до рекордни нива през второто тримесечие на 2019 г. В Перм продукцията скочи с 56% спрямо година по-рано до 421 000 барела на ден, като целта на Chevron е да изпомпва 900,000 барела дневно от петролното находище до 2023 г.

Права върху полезните изкопаеми

Chevron не е единствената енергийна компания, която претендира за уникална позиция в Пермския басейн.

Компанията задели огромна сума за придобиването на Anadarko Petroleum в най-голямата подобна битка за закупуване на активи за тази година, поставяйки на масата за преговори 33 млрд. долара, но загуби от Occidental Petroleum, която предложи с 5 млрд. долара повече.

От друга страна Exxon изразходва 6,6 млрд. долара преди две години, за да закупи допълнителни площи земя в Пермския басейн и сега контролира близо три пъти повече платформи от Chevron в състезанието за достигане на производство от 1 милион барела на ден суров петрол до 2024 г.

Chevron

Но Chevron има две ключови предимства: притежава 2,2 млн. акра в района, като тук е изпреварена единствено от Occidental Petroleum, и притежава права върху полезните изкопаеми за голяма част от своята земя, като това я спасява от плащане на 20% -25% лицензионни такси, пред които са изправени нейните конкуренти.

През последното тримесечие Chevron регистрира 533 000 барела на ден продукция от района на Перм, като и тук тя е изпреварена единствено от Occidental, но продължава да повишава добива с бързи темпове. Exxon намира място в 10 с продукция от 274 000 барела на ден.

Въпреки че повечето сондажни компании инвестираха сериозни суми пари, без да успеят да осигурят очакваната възвращаемост, изисквана от инвеститорите, "бавният и стабилен" подход на Chevron по отношение на Пермския басейн е приветстван от компанията инвеститор Matrix Asset Advisors, която притежава 55 000 акции в дружеството.

„Те имат план и го изпълняват“, категоричен е президентът на Matrix Дейвид Кац.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:03 | 13.09.22 г.
fallback