Цените на петрола могат да доближат 80 щатски долара за барел след атаките срещу съоръжението за преработване на суров петрол Абкаик и нефтеното находище Хураис в Саудитска Арабия този уикенд, пише в бележка статистическата агенция S&P Global Platts Analytics, цитирана от Oilprice.
Атаките срещу петролните съоръжения в арабското кралство предизвикаха масов пожар в завод за преработка на суров петрол, който е от съществено значение за глобалните петролни пазари. Затварянето му изтри над 5 млн. барела петрол на ден, което засяга 5% от ежедневното производство на петрол в света.
„В момента се работи за възстановяване на производството и ще бъде осигурена актуализация относно напредъка за около 48 часа“, посочват от Aramco, компанията, на която принадлежат както преработвателното съоръжение, така и находището. Aramco е най-голямата петролна компания в света.
Сега покачването на допълнителните премии за риск внезапното премахване на резервния капацитет създават предпоставка за растеж и на петролните цени с 5 до 10 щатски долара, предупреждават от S&P Global Platts Analytics, като отбелязват, че „цените вероятно ще излязат от диапазона 55-65 долара за барел, като е много вероятно да доближат стойности от около 70 долара за барел, ако не и по-високи“.
В понеделник, в началото на деня, цената на сорт Брент скочи с 20 на сто при старта на търговията.
Допълнителната премия за риск „може да тласне цените нагоре до 80 долара за барел, въпреки че Саудитска Арабия твърди, че производството и износът няма да бъдат значително засегнати.
Атаките са унищожили глобален резервен капацитет, който Platts Analytics оценява на 2,3 млн. барела на ден, като над 1,6 милиона барела на ден от него се намира в Саудитска Арабия.
Международната агенция за енергията (МАЕ) сподели в кратко изявление в събота: „Следим отблизо ситуацията в Саудитска Арабия. Ние сме в контакт със саудитските власти, както и с основните страни производители и потребители. Засега пазарите са добре снабдени. “
Очакваната актуализация от Саудитска Арабия и потенциален график за възстановяване на производството ще определят посоката на петролните цени.