fallback

Петролът поевтинява под натиска на различни фактори*

По-слаби данни за Южна Корея, капиталов контрол в Аржентина, увеличено производство в рамките на ОПЕК - все причини, които понижават цените на "черното злато"

10:31 | 03.09.19 г. 1

Цените на петрола се понижават във вторник, след като продължаващата търговска война между САЩ и Китай продължава да хвърля сянка върху пазарите, съобщава Ройтерс. На фокус са и по-слабите данни за Южна Корея, които увеличават притесненията за развиващите се пазари, както и последните данни за нарастване на производството в рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).

Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 0,67% до 54,73 долара за барел за доставка през октомври. Сортът Брент отчита спад в цената си с 0,24% до 58,52 долара за барел за контракти с доставка през ноември.

САЩ започнаха да облагат с мита от 15% различни китайски стоки от неделя, включително обувки, смарт часовници и телевизори. В отговор Пекин обяви нови мита върху вноса на суров петрол, което е поредната ескалация на търговската война.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че двете страни все още възнамеряват да се срещнат, за да преговарят по-късно този месец.

Междувременно стана ясно, че икономиката на Южна Корея се е разширила с по-малко от първоначално отчетеното през второто тримесечие, тъй като износът беше ревизиран в посока надолу в резултат от продължаващия търговски спор между САЩ и Китай.

Предприетите мерки от страна на Аржентина да въведе капиталов контрол също се отразяват на апетита към риск на нововъзникващите пазари.

Освен това за първи път през тази година стана ясно, че се е повишило производството от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) заради по-големите добивани обеми в Ирак и Нигерия. ОПЕК, Русия и други страни производителки се споразумяха през декември да свият доставките си с 1,2 млн. барела на ден от началото на тази година.

„Негативните перспективи за глобалния растеж няма как да се отразяват добре на петрола и в момента само големи понижения на запасите могат да забавят низходящото движение на цените“, коментира Грег Маккена от McKenna.

На стоковите пазари златото поскъпва с 0,39% до 1535,40 долара за тройунция. Среброто и платината отчитат ръст в цената си съответно с 1,27% и 0,46%, а медта поевтинява с 0,71%.

Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,37% до 99,28 пункта. Доларът поевтинява с 0,09% спрямо йената до 106,14 йени. Австралийският долар остава стабилен спрямо американския до ниво от 0,6717 долара.

*Информацията е актуална към 10:03 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:52 | 14.09.22 г.
fallback