fallback

Петролът поевтинява с 30 долара за барел, ако Китай обърне поглед към Иран?

Пазарите очакват реакцията на Пекин след последната заплаха на Доналд Тръмп за допълнителни мита върху китайски стоки

19:24 | 05.08.19 г. 7

Снимка: Ройтерс

Цената на суровия петрол може да намалее с 30 долара за барел, ако Китай реши да купува ирански петрол в отговор на последните заплахи за налагане на допълнителни мита от САЩ, прогнозира Bank of America Merrill Lynch, цитирана от CNBC.

„Макар че запазваме прогнозата си за цена от 60 долара на барел за сорт Брент догодина, признаваме, че китайско решение за възобновяване на покупките на ирански суров петрол може да насочи цените на петрола към срив“, отбелязват авторите на доклада Global Research на BofA Merrill Lynch. Те предупреждават, че цените може да намалеят с 20-30 долара за барел при осъществяването на този сценарий.

Китайското министерство на търговията заплаши да предприеме контрамерки, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи мита от 10% върху китайски стоки на стойност 300 млрд. долара. Решението от миналия четвъртък потопи петролните пазари и доведе до спад на цените на суровия петрол с 8% - най-големия от четири години насам.

Анализатори предупреждават, че „волатилността на петрола отново ще се засили“, тъй като пазарите чакат китайския отговор на последната заплаха за американски мита, който може да включва закупуване на ирански петрол.

„Това решение ще подкопае американската икономика и в същото време ще смекчи негативните последици от повишаването на американските мита за китайската икономика“, допълват авторите на доклада.

Спад на износа на ирански петрол

Доставките на ирански петрол са намалели под 550 хил. барела дневно през юни спрямо 875 хил. барела дневно през май и около 2,5 млн. барела дневно през юни 2018 г., сочат данни на S&P Global Platts. Приблизително половината от иранския износ е бил насочен към Китай през юни и юли, показват данните на компанията.

Но решение на Китай да купува ирански петрол в нарушение на американските санкции може да бъде нож с две остриета, считат други анализатори.

„Иран ще приветства всяка възможност да повиши добави си независимо дали това нарушава условията на американските санкции, но тази стратегия ще превърне Китай в партньор, над когото Иран няма огромен контрол“, казва пред CNBC Едуард Бел, директор на отдел „Проучвания на стоковите пазари“ в компанията Emirates NBD.

Трейдърите са притеснени за търсенето на суров петрол

В понеделник цената на петрола се понижава, тъй като трейдърите са съсредоточени върху влошаващите се перспективи пред търсенето.

Анализаторите на BofA Merrill Lynch отбелязват, че последният кръг от американски мита може да понижи глобалното търсене на петрол с 250 000 – 500 000 барела дневно, което ще се прибави към безпокойството заради забавянето на търсенето.

„Влошаването на глобалните търговски обеми, което наблюдаваме тази година, математически води до понижаване на търсенето на суров петрол“, казва Бел.

„Ако тази тенденция се запази до края на 2019 г. или може би дори през 2020 г. с приближаването на края на изборния цикъл в САЩ, когато Тръмп вероятно ще иска да запази твърдата си позиция към Китай, суровият петрол трудно ще може да преодолее някои от тези притеснения за търсенето“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:35 | 12.09.22 г.
fallback