Цените на петрола се повишиха с над 2% в петък, като се възстановиха от най-големия си спад от години насам, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи нови мита върху китайския внос, засилвайки търговската война между двете най-големи икономики в света и потребители на суров петрол.
Лондонският сорт Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, поевтиня с цели 7 на сто в четвъртък, най-големият срив от три години насам, докато при американския суров петрол понижението бе от 8 на сто – най-лошият ден от 4 години насам.
Сривът сложи край на крехкото рали, изградено на базата на стабилни спадове на американските запаси, дори когато търсенето в световен мащаб изглеждаше нестабилно заради търговския спор.
Лондонският сорт Брент от Северно море поскъпна с 1,51 долара, или с 2,5 на сто, до 62,01 долара за барел, докато американският лек суров петрол повиши цената си с 1,06 долара, или с 2 на сто в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса, до 55,01 долара за барел.
Тръмп заяви в четвъртък, че ще наложи 10% мита върху китайски внос за 300 млрд. долара от 1 септември и може да повиши митата допълнително, ако президентът на Китай Си Дзинпин не предприеме по-бързи действия за достигане на търговска сделка.
Ходът разширява митата на Тръмп до почти целия внос на Китай за Съединените щати и отбелязва рязко прекратяване на временното примирие в търговската война, която наруши глобалните вериги за доставки и предизвика нервност на финансовите пазари.
Ръстовете в печалбите може да означават, че инвеститорите преоценяват хода на Тръмп и последиците от него, твърди Стивън Инес, управляващ партньор на VM Markets, пред Ройтерс.
„Точно както при войните: натрупването и всеки етап от кампаниите предизвикват рискови събития, но с намаляващо въздействие с течение на времето“, казва той.
„Почти същото може би е и в момента с ескалирането на митата (и) с времето, инвеститорите успяват да ги заобиколят и да се върнат към ежедневието със съсредоточаване върху данните, които в случая с американската икономика все още изглеждат добре“, каза Инес.
През второто тримесечие американската икономика нарасна с 2,1%, показаха данни на правителството на 26 юли. С това бяха надминати очакванията на икономистите, въпреки че ръстът е по-нисък от растежа за първото тримесечие.
Все пак има някои признаци на икономическо затруднение заради търговския спор между САЩ и Китай, който през тази седмица отчете забавяне на производствената си активност през юли.
Производствената дейност в САЩ също се понижи през миналия месец, като спадна до близо тригодишно дъно, а разходите за строителство също спаднаха през юни, тъй като инвестициите в частни строителни проекти се понижиха до най-ниското си ниво от година и половина.
Икономическото забавяне се трансформира в понижено търсене на петрол в САЩ, най-големият потребител на суровината в света.
Количеството суров петрол, обработен в нефтопреработвателните предприятия на САЩ, е 17,2 милиона барела на ден през последните четири седмици, което е с 1,3% по-малко от същото време преди година, показаха данните на правителството на САЩ от тази седмица.