fallback

Мрачни прогнози за петролните пазари

Анализаторите прогнозират докога ще продължи борсовото рали и какво може да последва след него

17:36 | 16.07.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След седмици на спад, петролният пазар отново започва да се затяга. Но не е ясно колко дълго ще продължи този цикъл. Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) призна миналата седмица, че може да се наложи да запази съкращенията в производството заради растящия добив на основните басейни в САЩ, пише Ник Кънингам за Oilprice.

Комбинация от геополитическото напрежение в Персийския залив, прекъсванията във Венецуела и Иран, намекът за намаляване на лихвения процент от Федералния резерв и бурята в Мексиканския залив доведе до силно увеличение на цените на петрола през последните няколко дни.

Борсовото рали може да продължи, както Standard Chartered предвижда. 

„Смятаме, че ралито вероятно ще продължи, което позволява на сорта Брент да прехвърли 70 долара за барел, а (американският лек суров петрол) WTI да достигне 65 долара за барел”, пише инвестиционната банка, като добавя: „Прогнозираме глобален дефицит от 0,5 млн. барела на ден ”.

В същото време докладите на Международната агенция за енергия (МАЕ) и ОПЕК предполагат още по-голям дефицит.

МАЕ съобщи за спад на запасите от 9,5 млн. барела по-рано този месец.

„Това четвърто поредно седмично намаление на американските запаси от суров петрол показва, че американският петролен пазар вече се затяга", посочват от Commerzbank. Бурите в Мексиканския залив и нарастващото напрежение в Близкия изток също се разглеждат като бичи фактори.

„Цялостната ситуация сочи към по-нататъшно покачване на цените на петрола в краткосрочен план“, заключава Commerzbank.

Но някои от тези събития са временни фактори, които биха могли да се разсеят, особено когато доставките на шистов петрол все още нарастват бързо.

В последния доклад на ОПЕК за петролния пазар, групата подчерта предизвикателството пред износителите на петрол. Ръстът на търсенето може да достигне едва 1,14 млн. барела на ден тази година, но растежът на предлагането само от страни извън ОПЕК ще достигне 2,05 млн. барела на ден. Следващата година, предлагането на страни извън ОПЕК може да скочи с още 2,4 млн. барела на ден, като търсенето отново ще нарасне само с 1,14 млн. барела на ден.

С други думи, ОПЕК+ може да се задържи със съкращенията в производството, принудени непрекъснато да удължават периода в опит да не позволят цените на петрола да се сринат.

„Ограниченията на инфраструктурата - особено капацитета на тръбопроводите в Пермския басейн, низходящата тенденция в броя на съоръженията, по-ниската активност на компаниите за услуги и по-слабият фракинг - показват забавяне на растежа през 2019 г.“, пише в своя доклад ОПЕК.

Повече тръбопроводи означават повече сондажи, което в крайна сметка означава повече доставки на световния пазар.

Нови износни терминали също влизат в играта. „Разширяването на тръбопроводите заедно с пристанищните добавки за по-голям износ - особено в Корпус Кристи - се очаква да се увеличи от сегашното ниво от около 1 млн. барела на ден до около 2,9 барела дневно до края на 2020 г.", сочи докладът на ОПЕК от юли, който предлага доста мрачна перспектива за картела.

„Търсенето на суров петрол от ОПЕК за 2019 г. е ревизирано с 0,1 млн. барела дневно от предишния доклад до 30,6 млн. барела на ден, което е с 1 млн. барела на ден по-ниско от нивото от 2018 г.", се посочва в текста.

С други думи, тъй като американския добив на шистов петрол продължава да расте с бързи темпове, ОПЕК вижда, че нейното намаляване на производството е недостатъчно за балансиране на пазара. Могат да последват нови още по-големи съкращения, с които картелът да балансира пазара през 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:57 | 06.09.22 г.
fallback