Цената на петрола запазва ръстовете си и в сряда, след като в миналата сесия се повиши благодарение на подновените надежди за разведряване на американо-китайските търговски отношения и заради нарастващия потенциал за конфликт между САЩ и Иран в Близкия изток, съобщава Ройтерс.
Международният бенчмарк Брент прибавя към стойността си минималните 0,03%, достигайки цена от 62,16 долара за барел. Във вторник сортът поскъпна с 2%.
От своя страна американският лек суров петрол West Texas Intermediate увеличи цената си с 0,18% до 54,21 долара за барел. Миналата сесия той поскъпна с 3,8%.
Във вторник американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter, че е започнала подготовка за срещата му с китайския лидер Си Дзинпин в рамките на срещата на Г-20 в Осака следващата седмица.
Тя ще се проведе, след като преговорите за постигане на търговско споразумение между САЩ и Китай бяха прекратени ненадейно миналия месец, когато Вашингтон обвини Пекин, че се оттегля от вече поети ангажименти. Комуникацията между двете страни оттогава е ограничена.
„Глобалното търсене на суров петрол получи тласък от очакванията, че търговските преговори показват известни положителни признаци след туитовете на президента Тръмп“, посочва Едуард Моя, старши пазарен анализатор към OANDA.
И двата петролни бенчмарка се разделиха с по-значителните си ръстове по-рано през азиатската сесия, след като данни показаха, че износът на Япония отбелязва спад за шести пореден месец през май заради отслабените доставки към Китай.
В същото време напрежението в Близкия изток остава високо след нападението срещу танкери в Оманския залив и думите на Доналд Тръмп, че САЩ са готови за военни действия, обвинявайки Иран за атаката.
Тази седмица властите в Иран заявиха, че ще нарушат договорените на международно ниво ограничения за запасяването си с ниско обогатен уран в рамките на 10 дни, което дава възможност за поставяне на основите за разработване на ядрено оръжие. Въпреки това според Техеран европейските страни все още имат време да спасят ядреното споразумение с Иран, сключено по време на предходния американски президент Барак Обама.
Пазарните участници също така очакват предстоящата среща между Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и други производители, сред които и Русия, на която ще се реши дали да се удължи споразумението за свиването на добива, което изтича в края на този месец.
*Информацията е актуална към 8:40 ч.