Петролните пазари продължават да се затягат на фона на сътресенията в Иран и Венецуела, както и заради увеличените резерви в САЩ, което допълнително помрачава настроенията, пише Ник Кънингам за Oilprice.
Неуспешният опит за преврат във Венецуела даде ход на серия от обвинения от страна на американската администрация, която насочи гнева си към венецуелската армия.
Напрежението не е стихнало, а един от най-приближените на американския президент Доналд Тръмп – съветникът по националната сигурност Джон Болтън, е решен да свали от президентския пост Николас Мадуро.
Сътресенията вероятно ще продължат и занапред, като неуспешният опит за преврат допълнително усложнява ситуацията, в която е поставена венецуелската опозиция.
Тъй като нестабилността продължава, вероятността за сериозни смущения в добива на петрол във Венецуела нараства значително.
Провалът на Хуан Гуайдо и неуспехът на външната политика на администрацията на Тръмп по отношение на Мадуро по всяка вероятност означава, че Вашингтон ще засили наказателните мерки срещу Каракас.
"Белият дом вероятно ще потърси по-нататъшно свиване на приходите от износ на петрол в страната чрез големи консуматори като Индия, за да ограничи тяхната търговия с Венецуела", посочват от RBC Capital Markets.
Много вероятно е Вашингтон да поиска от американските и европейските енергийни компании да прекратят своята дейност във Венецуела, която е свързана с добива и преработката на петрол.
Според RBC до края на годината добивът на петрол в южноамериканската страна може да бъде сведен до нула.
Ако Мадуро остане на власт, Вашингтон ще затегне примката около петролната индустрия на Венецуела, което ще изложи на риск целия износ на петрол.
Петролодобивният сектор на Венецуела продължава да отбелязва спад, като в момента производството възлиза на приблизително 800 хил. барела на ден.
Само за три месеца то е спаднало с около 400 хил. барела дневно и вероятно тази тенденция ще продължи, смятат от Commerzbank.
Някои пазарни анализатори твърдят, че една бърза и ефективна революция в страната ще даде положителен тласък на индустрията въпреки огромните щети, които вече са нанесени върху инфраструктурата, петролните съоръжения и инвестициите.
Според Standard Chartered наличните поражения вече са достатъчно големи, за да може да се постигне бърз обрат в това отношение.
От друга страна редица експерти продължават да виждат възможност за удължаване на периода на съкращения на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници с цел да се избегне ново намаляване на цените, ако все пак опасенията около Иран и Венецуела се окажат безпочвени.