Администрацията на американския президент Доналд Тръмп няма да удължи периода на облекчения за основните купувачи на ирански петрол след неговото изтичане на 2 май, като заплаши да наложи санкции върху всяка страна, която продължи да търгува с Техеран, съобщава Bloomberg.
Очаква се американският държавен секретар Майк Помпейо да обяви решението на администрацията по-късно днес, споделят източници, запознати с темата, които не желаят да бъдат назовани.
Сегашните облекчения важат за Китай, Гърция, Италия, Индия, Япония, Южна Корея, Тайван и Турция.
Вашингтон също така ще обяви и ангажиментите на други доставчици, като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, които трябва да компенсират загубата на количествата ирански петрол на пазарите.
Решението да не се удължава срокът на облекчения от американските санкции срещу Иран е победа за съветника за националната сигурност на САЩ Джон Болтън и неговите съюзници, които твърдяха, че обещанията на САЩ да подходят твърдо срещу Иран все още важат.
Помпейо и неговият екип действаха по-предпазливо. Те трябваше да се убедят, че пазарът ще издържи на ново затягане на наказателните мерки срещу Техеран.
„С това решение икономиката на Иран ще бъде подложена на сериозно напрежение, тъй като постъпленията от чуждестранна валута ще пресъхнат, а количеството на валутните резерви ще се понижи“, предупреждава Марк Дъбовиц, главен изпълнителен директор в американската Фондация за защита на демокрацията.
Според източниците Доналд Тръмп се е консултирал по телефона със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман и принц Мохамед бин Зайед от ОАЕ относно решението за затягане на санкциите срещу Иран.
На фона на тази новина цената на сорт Брент се повиши с 3,3 на сто до 74,31 долара за барел, достигайки най-високото си ниво от близо шест месеца насам.
Усилията, които положи Тръмп, за да ограничи доставките на ирански петрол, разтърсиха пазарите през последната година. След като достигнаха стойности от 85 долара за барел, петролните цени се сринаха до 50 долара за барел през последните три месеца на 2018 г., след като американската администрация осигури временни облекчения за големите купувачи на ирански петрол.
Китай, която купува най-големите количества от „черно злато“ на Техеран, разкритикува решението на Вашингтон, обвинявайки американската страна, че е прекрачила правомощията си.
Япония и Южна Корея, които са близки съюзници на САЩ и дългогодишни купувачи на ирански петрол, заявиха, че са информирани за решението за премахване на облекченията, но отказват да потвърдят новината.
Индия също отказва за момента да даде коментар.