Венецуела е докладвала на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), че добивът на петрол в страната се е понижил до нов дългосрочен минимум миналия месец заради санкциите и временното прекъсване на електричеството в страната, съобщава Ройтерс. Това задълбочава ефекта от ограничаването на производството в световен мащаб и допълнително затяга доставките.
Намаляването на доставките от страна на ОПЕК и други страни извън картела, включително Русия, както и санкциите срещу Венецуела и Иран, допринесоха за 32-процентния ръст в цените на суровия петрол през тази година. Това накара американския президент Доналд Тръмп да окаже натиск върху групата за разхлабване на усилията за подкрепа на пазара.
В месечния си доклад ОПЕК посочва, че Венецуела е съобщила, че през март е добивала 960 хил. барела дневно, което е спад с почти 500 хил. барела на ден спрямо февруари.
Последните данни могат да допринесат за дебат в рамките на ОПЕК+ дали ограниченията в производството да продължат да бъдат прилагани и след юни. Руски официален представител е посочил през тази седмица, че Москва иска да произвежда повече въпреки твърденията на ОПЕК, че ограниченията трябва да останат.
В рамките на ОПЕК+ производството беше намалено с 1,2 млн. барела на ден от 1 януари. Производителите ще се срещнат отново на 25-26 юни, за да решат дали да удължат споразумението.
Успокояване на притесненията на ОПЕК за ново пренасищане на пазара носят данните от сряда, че запасите на петрол в развитите икономики са се понижили през февруари след отчетеното повишение през януари.
Производството в рамките на ОПЕК се е понижило с 534 хил. барела на ден през март до 30,02 млн. барела на ден, става ясно още от месечния доклад на групата, допълва CNBC. Това е най-ниското ниво от февруари 2015 г., когато в рамките на картела са били изпомпвани 29,97 млн. барела на ден.
През март Саудитска Арабия е лишила пазара от 324 хил. барела на ден, като е произвеждала малко под 9,8 млн. барела на ден. Производството на кралството се е свило с около 1,3 млн. барела на ден спрямо най-високите стойности от 11,1 млн. барела на ден, достигнати през ноември миналата година. Тогава продукцията нарасна с цел да компенсира влиянието на американските санкции срещу Иран.
Производството в Ирак се е свило със 126 хил. барела на ден през март до малко над 4,5 млн. барела. Спадът обаче беше компенсиран от Либия, където производството е нараснало със 196 хил. барела на ден до почти 1,1 млн. барела на ден. Доставките от тази страна обаче в момента са под въпрос заради растящото напрежение около Триполи.
До момента ОПЕК продължава да игнорира призивите на американския президент Доналд Тръмп за увеличаване на производството и намаляване на цените.