Цените на петрола се понижават в петък на фона на растящите притеснения на инвеститорите за световната икономика, след като Европейската централна банка предупреди за продължаваща слабост в еврозоната, обобщава Ройтерс. В същото време от търговския баланс на Китай се вижда, че вносът и износът са се свили през миналия месец.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 0,90% до 56,15 долара за барел за контракти с доставка през април. Понижението при сорта Брент е с 1,01% до 65,63 долара за барел при доставка през май.
Петролните пазари реагират с движение в посока надолу, след като председателят на ЕЦБ Марио Драги заяви в четвъртък, че икономиката е в „период на продължаваща слабост и всеобхватна несигурност“.
Голяма част от икономическата слабост в Европа обаче идва от забавянето на растежа в Азия.
Забавянето на икономическия растеж, от своя страна, води до забавяне в търсенето на гориво, което оказва натиск върху цените.
Износът на Китай през февруари се понижава с 21% в сравнение с година по-рано, което е много по-голям спад от очакванията на анализаторите зa 4,8%. Вносът пък се свива с 5,2% при консенсусна прогноза за 1,4%.
По отношение на предлагането цените на петрола са подкрепени от ограниченията в производството от страна на Организацията на страните износителки на петрол. ОПЕК заедно с някои държави извън картела, включително Русия, се ангажира да намали производството с около 1,2 млн. барела на ден, за да затегне пазарите.
Тези усилия обаче се подкопават от растящото производство на суров петрол в САЩ, което от началото на 2018 г. е скочило с над 2 млн. барела на ден до безпрецедентните 12,1 млн. барела на ден. Това прави САЩ най-големият производител в света след Русия и Саудитска Арабия. В резултат на това износът на суров петрол от САЩ също отчете рекорди, достигайки 3,6 млн. барела на ден през февруари.
Някои анализатори дори очакват Съединените щати скоро да изпреварят Саудитска Арабия като най-голям износител на петрол в света.
Междувременно златото поскъпва с 0,65% до 1294,40 долара за тройунция. Среброто и платината повишават цената си съответно с 0,53% и 0,31%, докато медта поевтинява с 0,60%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,15% до 96,45 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,50% до 111,02 йени. Австралийският долар отстъпва спрямо американския с 0,13% до 0,7007 долара.
* Информацията е актуална към 9:42 часа