fallback

Петролът поевтинява заради растящите тревоги за световната икономика*

Златото е на път да запише първата си седмична загуба от три седмици насам

10:13 | 08.02.19 г.
Автор - снимка
Редактор

Цените на петрола се понижават в петък заради растящите тревоги за забавянето на световната икономика, въпреки че намаляването на добива от страна на Организацията на страните производителки на петрол (ОПЕК) и санкции на САЩ срещу Венецуела дават известна подкрепа на пазара, обобщава Ройтерс.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 0,65% до 52,30 долара за барел. Сортът Брент отчита спад в цената си с 0,57% до 61,28 долара за барел.

Негативните настроения на финансовите пазари, включително реакцията на петролните пазари, се дължат на опасенията, че търговските спорове между САЩ и Китай ще останат неразрешени. Това пък допълнително ще натежи върху глобалния икономически растеж.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в четвъртък, че не планира да се срещне с китайския президент Си Дзинпин преди крайния срок от 1 март, определен от двете страни за сключване на търговско споразумение. А без споразумение Тръмп заплашва да увеличи митата върху вноса на китайски стоки. Пореден кръг от търговските преговори е насрочен за следващата седмица в Пекин.

В четвъртък Европейската комисия рязко намали прогнозите си за икономически растеж в еврозоната поради напрежението в световната търговия и множество вътрешни предизвикателства. Комисията заяви, че темпът на растеж на еврозоната тази година ще се забави до 1,3% от 1,9% през 2018 г., преди да се възстанови през 2020 г. до 1,6%.

Трейдърите обаче коментират, че цената на петрола би могла да се понижи дори повече, ако не са били мерките, взети от ОПЕК в края на миналата година с цел затягане на пазара и повишаване на цените.

Саудитска Арабия намали производството си през януари с около 400 хил. барела на ден до 10,24 млн. барела на ден според източници от ОПЕК. Така производството на суров петрол от страна на Саудитска Арабия вече е 1,7 млн. барела на ден под нивата, произвеждани от САЩ. Щатското производство нарасна с 2 млн. барела на ден през миналата година до 11,9 млн. барела на ден.

Риск за доставките идва по посока на Венецуела, където след въвеждането на санкциите от страна на САЩ анализаторите очакват да бъде засегнат износа на между 300 и 500 хил. барела на ден. Засега обаче санкциите срещу Венецуела имат ограничено въздействие върху пазара.

Междувременно на стоковите пазари златото поевтинява с 0,15% до 1312,20 долара за тройунция, като е на път да запише първата си седмична загуба от три седмици насам. Цените на среброто, медта и платината се понижават съответно с 0,34%, 0,25% и 0,38%.

Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се задържа стабилен на ниво от 96,59 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,08% до 109,73 долара. Австралийският долар се търгува по-ниско спрямо американския с 0,23% до 0,7085 долара.

*Информацията е актуална към 9:18 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:17 | 09.09.22 г.
fallback