Цените на петрола стигнаха най-високите си нива за 2019 г. в понеделник, след като нови данни показаха, че рафинирането му в Китай – втория по големина потребител в света, е достигнало рекордно равнище миналата година въпреки забавящата се икономика, съобщава Ройтерс.
Поскъпването като цяло е подкрепено и от квотната сделка на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), казват анализаторите.
Фючърсите на международния бенчмарк Брент достигнаха 62,64 долара за барел, макар че по-рано се вдигнаха над 63 долара за пръв път през 2019 г.
Контрактите върху американския суров петрол WTI достигнаха цена от 54,04 долара за барел, надвишавайки 54 долара също за пръв път през 2019 г.
Според трейдърите цените се повишават, след като Националната статистическа служба на Китай обяви в понеделник, че рафинирането на суров петрол през 2018 г. е стигнало рекордните 603,57 млн. тона, или 12,1 млн. барела на ден, което е с 6,8% повече спрямо предишната година.
Силните данни за търсенето на петрол излизат в момент, в който се вижда забавяне на икономическия растеж в Китай през миналата година до най-ниското му ниво от 28 години – темп от 6,6% спрямо 6,8% през 2017 г.
Макар че забавянето съответства на очакванията и не е толкова силно, колкото някои анализатори прогнозираха, охлаждането на втората по големина икономика в света хвърля сянка върху глобалния растеж.
Въпреки това анализаторите казват, че намаляването на доставките от ОПЕК+ вероятно ще подкрепи цените на суровия петрол.
„Брентът може да остане над 60 долара за барел на фона на изпълнението [на сделката] от ОПЕК, изтичането на отстъпките към Иран и забавящия се ръст на производството в САЩ“, казва J.P. Morgan.
Енергийната консултантска компания Wood Mackenzie заяви в понеделник, че очаква цените на Брент да стигнат средно 66 долара за барел през 2019 г., добавяйки, че въпреки сключената от ОПЕК сделка ще има „достатъчно предлагане до края на 2019 г.“.
Не всички анализатори обаче са на същото мнение
Според Bernstein Energy намаляването на доставките от ОПЕК „ще отведе пазара отново в дефицит на предлагането“ през по-голямата част от 2019 г. и това ще накара цените да се увеличат до 70 долара за барел до края на годината.
В САЩ енергийните компании намалиха броя на работещите кладенци с 21 до 852 през седмицата до 18 януари – най-ниското им ниво от май 2018 г., заяви Baker Hughes в петък.
Това е най-големият спад от февруари 2016 г., тъй като сондажните компании са реагирали на 40-процентовия спад на цените на петрола в САЩ в края на миналата година.
* Данните са актуални към 10:00 часа.