Петролните резерви на Саудитска Арабия са по-големи, отколкото показваха предишни оценки, така че те са вторите по обем след тези на Венецуела, съобщи министерството на енергетиката, цитирано от Ройтерс и Франс прес.
Според независимо проучване доказаните резерви на страната през 2018 година са били 263,2 милиарда барела - малко над обявяваните през последните трийсет години 261 милиарда барела.
Най-големият износител на петрол в света разполага и с резерви от 2,9 милиарда барела в неутралната зона на границата с Кувейт, пише БТА.
Резервите от газ към края на 2017 година са били 325,1 трилиона стандартни кубични фута, уточнява Ройтерс.
Независимият одит е направен преди първичното публично предлагане на държавната петролна компания Aramco, което се очаква през 2021 година. През второто тримесечие на тази година компанията ще емитира облигации, съобщи министърът на енергетиката Халед бин Абдул Азиз ал Фалих.
Саудитска Арабия е третият световен производител на петрол след САЩ и Русия с добив от 10,6 милиона барела на ден.
Енергийният министър изтъкна освен това, че разходите за добив на петрол в страната остават сред най-ниските в света - едва 4 долара за барел.
Ал Фалих посочи, че Саудитска Арабия ще намали износа си на петрол с 10 процента през януари спрямо ноември, за да се стабилизират цените. Рияд ще изнася през февруари 7,1 милиона барела на ден спрямо 7,2 милиона барела на ден през януари и спрямо 8 милиона барела през ноември, уточнява Ройтерс.
Страните от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и производителки на петрол извън картела, сред които Русия, се споразумяха на 7 декември да намалят добива на петрол с 1,2 милиона барела на ден през 2019 година спрямо обемите от октомври 2018 година, за да се избегне свръхпредлагане заради увеличеното производство в САЩ и смекчаването на санкциите срещу Иран. Планира се страните от ОПЕК да намалят добива с 800 000 барела на ден, а останалите - с 400 000. Русия се ангажира да понижи производството си с 228 000 барела на ден. Споразумението важи за първата половина на 2019 година, с възможност за преразглеждане през април.