fallback

Саудитска Арабия се насочва към целта от 80 долара за барел

Саудитците проявяват агресивен подход спрямо пазарите, за да излязат от положението, в което се намират заради по-ранното пренасищане на пазара, смята експерт

18:37 | 08.01.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

С надеждата да върне ценовите нива обратно до 80 долара за барел, Саудитска арабия подготвя още по-голямо съкращение на производството през този месец, пише Ник Кънингам за Oilprice. 

Арабското кралство планира да понижи износа на петрол до 7,1 млн. барела на ден до края на януари, показва информация на Wall Street Journal.

Бюджетът на Саудитска Арабия няма да се повиши, ако цената на международния бенчмарк сорт Брент не достигне стойности от порядъка на 80 долара за барел, което е с над 20 долара повече в сравнение с вчерашните пазарни данни.

Wall Street Journal съобщи, че Кралството възнамерява да направи износни съкращения в размер на 800 хил. барела дневно спрямо нивата от ноември, което ще се окаже по-голямо редуциране спрямо договореностите по време на срещата на ОПЕК+ в края на миналата година.

Саудитците проявяват агресивен подход спрямо пазарите, за да излязат от положението, в което се намират заради по-ранното пренасищане на пазара, предизвикано от страха около американските санкции срещу Иран“, смята Джон Килдфъл, партньор съосновател в хеджфонда Again Capital.

Брент и американския лек суров петрол West Texas Intermediate поскъпнаха с по 2% по време на обедното търгуване, като WTI приключи сесията при цена от 50 долара за барел, докато Брент успя да достигне ниво от 58 долара за барел.

И двата бенчмарка преживяха своеобразно 16-процентно рали, откакто достигнаха своите най-ниски стойности през декември.

„Импулсът се връща на пазара от онези ниски нива“, коментира ситуацията Оливие Якоб, стратег в Petromatrix, позовавайки се на тенденцията от пет последователни дни на ръст в цените на петрола.

Няколко други фактора допринасят за почти двуседмичното рали.

По-мекият тон на Федералния резерв на САЩ през миналата седмица даде стимул на световните фондови борси, стопявайки страха от тенденцията на затягане на паричната политика, която може да постави глобалната икономика в условия на рецесия.

Междувременно САЩ и Китай възобновиха търговски преговори в понеделник, което се възприема като сигурен знак за подобряване на отношенията между двете страни.

„Ако страните от ОПЕК и техните съюзници спазят договореностите за съкращение, петролният пазар вероятно ще се ребалансира през първата половина на годината“, смятат от Commerzbank.

Подобна роля, според тях, може да изиграе и едно евентуално забавяне в производствения ръст на шистов петрол в САЩ.

Някои анализатори виждат съкращенията на ОПЕК+ като твърде краткотрайни, в сравнение с това, което е необходимо на пазара, за да постигне баланс. Въпреки това перспективата изглежда значително по-стегната, отколкото беше през декември, смята Кънингам.

WTI е на път да нахвърли 50 долара за барел и този растеж може да се ускори, ако Саудитска Арабия реши да направи по-големи от предвидените съкращения.

Повечето инвестиционни банки прогнозират силен ценови ръст през 2019 г., макар част от тях да не споделят мнението, че нивата ще успеят да се върнат до тези от началото на октомври 2018 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:00 | 12.09.22 г.
fallback