Цените на петрола се повишават с по над 1% в понеделник, подкрепени от оптимизма около предстоящите преговори между САЩ и Китай, съобщава Ройтерс. В същото време намаляването на предлагането от страна на големите производители също има положителен ефект върху пазара.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през февруари поскъпват с 1,67% до 48,76 долара за барел. Ръстът при сорта Брент е с 1,51% до 57,92 долара за барел.
В началото на новата седмица пазарите са в очакване, че търговските преговори между Вашингтон и Пекин, които започват в понеделник, ще доведат до намаляване на напрежението между двете най-големи икономики в света. Търговският спор между двете държави ескалира в началото на 2018 г., отразявайки се на растежа на световната икономика.
Инвестиционната банка Goldman Sachs заяви в понеделник, че е понижила средната си прогноза за цената на Брент за 2019 г. от 70 долара за барел до 62,50 долара за барел заради най-сериозните предизвикателства за световната икономика от 2015 г. насам.
Друга американска банка - J.P. Morgan, коментира през миналата седмица, че „3-те процента растеж на икономиката, които е очаквала за следващите две тримесечие, изглеждат все по-трудно достижими“.
Цените на петрола получават допълнителна подкрепа в момента и от договореното в края на миналата година ограничение на доставките от страна на Организацията на страните производителки на петрол (ОПЕК) заедно с Русия.
Доставките на петрол от ОПЕК се свиха през декември с 460 хил. барела на ден до 32,68 млн. барела на ден, показват данни от проучване на Ройтерс.
Нарастването на доставките в САЩ обаче подкопава усилията на ОПЕК.
Производството на суров петрол в САЩ се запазва на нивото от рекордните 11,7 млн. барела в последната седмица на 2018 г. по данни на Администрацията за енергийна информация. Това прави САЩ третият по големина производител на суров петрол в света след Русия и Саудитска Арабия.
Рекордното щатско производство води и до нарастване на запасите. Запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с 7 хил. барела до 441,42 млн. барела в седмицата, приключваща на 28 декември.
На стоковите пазари на фона на отслабването на долара златото поскъпва с 0,46% до 1291,70 долара за тройунция. Останалите метали също се търгуват на зелена територия.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,12% до 96,02 пункта. Доларът поевтинява с 0,29% спрямо йената до 108,2 йени. Австралийският долар поскъпва спрямо американския с 0,31% до 0,7135 долара.
*Информацията е актуална към 9:26 часа