Цените на петрола продължават да потъват в четвъртък на фона на нестабилните валутни и фондови пазари, докато анализаторите предупреждават за забавяне на глобалния икономически растеж, съобщава Ройтерс. В същото време доставките на суров петрол растат в световен мащаб.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през февруари поевтиняват с 1,96% до 45,63 долара за барел. Цената на сорта Брент се понижава с 1,09% до 54,31 долара за барел за контрактите с доставка през март.
На физическите пазари се очаква Саудитска Арабия да намали цените през февруари с до 50 цента на барел при износа за Азия.
Пазарите реагираха с поевтиняване от над 3% на щатския долар спрямо японската йена през нощта, след като технологичният гигант Apple намали прогнозата си за продажбите.
Забавянето на икономиката в Китай и сътресенията на фондовите и валутните пазари изнервят инвеститорите, като това се отразява включително и на петролните пазари.
Според американската инвестиционна банка Jefferies в момента пазарите са изключително волатилни и практически е невъзможно да се говори за конкретни очаквания заради липсата на сигурност и оптимизъм.
Допълнителен натиск за петролните пазари идва обаче и от рязкото увеличаване на предлагането.
Производството на суров петрол в САЩ е достигнало рекордните 11,7 млн. барела на ден в края на 2018 г., което прави страната най-големият производител на петрол в света. Руското производство също е рекордно, като през миналата година надвиши 11 млн. барела на ден.
Доставките от Ирак, втория най-голям производител в рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), растат, като износът през декември е достигнал 3,73 млн. барела на ден. За сравнение, месец по-рано е бил 3,37 млн. барела на ден.
Междувременно цената на златото достигна шестмесечен връх заради търсенето на актив убежище на фона на тревогите за забавяне на световната икономика и отслабването на долара. Ценният метал тази сутрин се търгува с 0,51% по-скъпо или за 1290,70 долара за тройунция.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,10% до 96,55 пункта. Доларът поевтинява с 1,18% спрямо йената сутринта българско време до 107,59 йени. Австралийският долар се търгува по-ниско спрямо американския с 0,33% до 0,6962 долара.
* Информацията е актуална към 9:40 часа