fallback

Петролните пазари започват годината с песимизъм*

И двата основни сорта се търгуват с по над процент и половина надолу

11:45 | 02.01.19 г.
Автор - снимка
Редактор

Петролните пазари започват първия си ден на търговия за 2019 г. със спад от над процент и половина, повлияни негативно от нарастващия добив в САЩ и от опасенията за забавяне на глобалната икономика. В същото време производствената активност в Китай – най-големия вносител на петрол в света, се свива, коментира Ройтерс.

Фючърсите върху петрола сорт Брент поевтиняват с 81 цента, или 1,51%, до 52,99 долара за барел, а върху американския суров петрол – със 73 цента, или 1,61%, до 44,68 долара за барел.

На физическите петролни пазари дубайският суров петрол се е разменял за средно 57,318 долара за барел през декември, което е най-ниската му стойност от октомври 2017 г., казват двама трейдъри, участвали на пазара.

Според трейдърите цените на фючърсите спадат заради очакванията за свръхпредлагане на фона на нарастващото производство в САЩ и опасенията за забавяне на глобалната икономика.

Производствената активност през декември е отслабнала в Азия, включително в Китай, тъй като китайско-американската търговска война и забавянето на търсенето в Китай е ударило производството в повечето икономики. Това сочи труден старт за региона с най-бърз растеж в света през 2019 г.

Цените на петрола завършиха 2018 г. с понижения за пръв път от 2015 г. насам след волатилно четвърто тримесечие, през което редица купувачи напуснаха пазара заради нарастващите опасения за презасищане и смесените сигнали около подновените санкции на САЩ срещу Иран.

За годината фючърсите върху WTI се сринаха с почти 25%, а върху Брента – с почти 20%.

Перспективите за 2019 г. са изпълнени с несигурност, казват анализаторите, включващи търговските опасения заради конфликта САЩ-Китай и Brexit, както и политическата нестабилност в Близкия изток.

Според анкета на Ройтерс се очаква цените на петрол да се търгуват под 70 долара за барел през 2019 г.

От гледна точка на производството всички погледи ще бъдат насочени към нарастващия добив в САЩ и сделката на ОПЕК и Русия за намаляване на производството с цел стимулиране на цените.

* Данните са актуални към 10:55 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:58 | 04.09.22 г.
fallback