Цените на петрола се понижават в петък, след като инвеститорите прибраха печалбите си, реализирани благодарение на поскъпването на суровината с над 2% в предходната сесия. В същото време остават притесненията, свързани с търсенето и забавянето на глобалния икономически растеж. Очакванията, че споразумението на ОПЕК+ за намаляване на продукцията ще подкрепи цените, все пак се запазват, обобщава картината Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през януари поевтиняват с 0,46% до 52,34 долара за барел. Цената на сорта Брент спада с 0,63% до 61,06 долара за барел. В четвъртък двата най-търгувани вида петрол WTI и Брент поскъпнаха съответно с 2,2% и 2,8%, като на седмична база обаче все пак натрупаните спадове са съответно от 0,3% и 0,9%.
Китай, втората по големина икономика в света и най-големият вносител на суров петрол, отчете най-слабия растеж от години при продажбите на дребно и индистриалното производство през ноември.Данните са поредният сигнал за рисковете, които носи търговският спор със САЩ.
Производството в петролните рафинерии в Китай регистрира спад през миналия месец спрямо октомври, което предполага, че търсенето на петрол от страна на Китай ще отслабва, макар на годишна база де е отчетен ръст от 2,9%.
Известна подкрепа за цените все пак идва от постигнатото споразумение между Организацията на страните производителки на петрол (ОПЕК) и държави извън картела, включително Русия. Според Международната агенция по енергетика свиването на продукцията би могло да доведе до недостиг на доставки през второто тримесечие на годината.
Междувременно на стоковите пазари златото поевтинява с 0,31% до 1243,50 долара за тройунция. Какаото обаче поскъпва с над 4%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,15% до 97,24 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,04% до 113,58 йени. Австралийският долар се търгува по-ниско спрямо американския с 0,66% до 0,7179 долара.
* Информацията е актуална към 9:32 часа