fallback

Цените на петрола остават стабилни въпреки негативното настроение като цяло*

Като сигнал за липса на доверие фонд мениджърите намалиха бичите си залози върху петрола до най-ниските си нива от повече от две години насам

10:21 | 11.12.18 г.

Цените на петрола остават стабилни във вторник, макар че по-рано през деня беше регистрирано възходящо движение заради блокиране на работата на една от нефтените платформи в Либия, съобщава Ройтерс.

Общите настроения обаче остават негативни на фона на тревогите пред глобалните фондови пазари и съмненията, че планираните съкращения в предлагането от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и държави, които не са членове на картела, ще бъдат достатъчни, за да бъде спряно свръхпредлагането.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI поскъпват с 0,02% до 51,01 долара за барел. Сортът Брент, обратно, поевтинява с 0,02% до 59,96 долара за барел.

Националната нефтена компания на Либия обяви, че спирането на работата на най-голямото нефтено поле в страната Ел Шарара ще доведе до производствена загуба от 315 хил. барела на ден и допълнителна загуба от 73 хил. барела на ден от петролното поле Ел Фийл.

Фючърсите върху суровия петрол са загубили около една трета от стойността си от началото на октомври на фона на срива на финансовите пазари и повишаващото се предлагане на петролните пазари.

Като сигнал за липса на доверие фонд мениджърите намалиха бичите си залози върху петрола до най-ниските си нива от повече от две години насам през седмицата, приключила на 4 декември, съобщи в понеделник Комисията по търговия с фючърси на САЩ (Commodity Futures Trading Commission – CFTC).

На физическите пазари Кувейт и Иран тази седмица намалиха цените си за доставка на петрол през януари до Азия.

„Общият риск на световните пазари и по-силният долар допринасят за натиска върху разпродажбите“, коментира Стивън Иннес, директор Търговия за Азиатско-тихоокеанския регион в Oanda.

ОПЕК, заедно с Русия, в края на миналата седмица обявиха свиване на продукцията с 1,2 млн. барела на ден от януари 2019 г., съобразено с данните за производството от октомври 2018 г.

Междувременно на стоковите пазари златото поскъпва с 0,26% до 1252,60 долара за тройунция. Среброто и медта повишават цената си съответно с 0,51% и 0,70%, докато платината поевтинява с 0,31%.

Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,09% до 97,11 пункта. Доларът поевтинява с 0,21% спрямо йената до 113,09 йени. Австралийският долар поскъпва спрямо американския с 0,08% до 0,7196 долара.

* Информацията е актуална към 9:37 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:32 | 03.09.22 г.
fallback