Цените на петрола се понижават в сряда под натиска на увеличаващите се запаси в САЩ, пониженията на глобалните капиталови пазари и предупрежденията на китайското правителство за нарастващите проблеми пред икономиката, обобщава картината Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през януари поевтиняват с 1,30% до 52,56 долара за барел. Сортът Брент отстъпва с 1,29% до 61,28 долара за барел.
Техническият анализатор от Ройтерс Уанг Тао смята, че WTI скоро може да тества подкрепа на ниво от 51,75 долара за барел, докато Брент е заплашен от понижение на цената от под 60 долара за барел също скоро.
Натиск върху цените на петрола в сряда оказаха данните на Американския петролен институт за нарастване на запасите в САЩ с 5,4 млн. барела до 448 млн. барела за седмицата, приключваща на 30 ноември. Данните показват, че щатският пазар се намират в ситуация на пренасищане. Официалните данни за производството и запасите от петрол в САЩ се очакват по-късно в сряда.
Поевтиняването на „черното злато“ следва и разпродажбите на глобалните фондови пазари във вторник, тъй като инвеститорите се притесняват от по-всеобхватно забавяне на икономическия растеж.
Ключът към перспективата на глобалната икономика е в това дали САЩ и Китай могат да решат търговските си спорове. Вашингтон и Пекин обявиха 90-дневно примирие миналия уикенд, по време на което нито една от двете страни ще може допълнително да увеличава наказателните мита за внос.
Има опасения обаче, че примирието може и да не продължи. Американският президент Доналд Тръмп заплаши във вторник да наложи „големи мита“ върху вноса на китайски стоки, ако администрацията му не постигне желаната сделка с Пекин.
Междувременно Държавният съвет на Китайската народна република даде насоки в сряда за подкрепа на заетостта в страната в контекста на забавянето на икономиката, заявявайки, че страната трябва да обърне внимание на влиянието на заетостта върху нарастващите икономически предизвикателства.
Bank of America Merrill Lynch заяви в своята икономическа прогноза за 2019 г., публикувана във вторник, че при повечето големи икономики вероятно ще се наблюдава забавяне, въпреки че „постоянният поток от парични и фискални стимули“ се очаква да спре забавянето.
От инвестиционната банка очакват цените на Брент и WTI през 2019 г. да достигнат съответно 72,80 и 66,10 долара за барел.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,58% до 1239,40 долара за тройунция, отдръпвайки се от 5-седмичния си връх заради засилването на долара. Среброто и платината отчитат спад в цената си съответно с 0,96% и 1,05%, докато медта поскъпва с минималните 0,09%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,11% до 97,007 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,23% до 113,03 йени. Австралийският долар поевтинява спрямо американския с 0,56% до 0,7297 долара.
*Информацията е актуална към 9:32 часа