Петролът поскъпва с по 1% в сряда, опитвайки се да се възстанови частично от вчерашните си загуби от над 6%. Подкрепа за ръста в днешната сесия идва от данни за неочакван спад в запасите от суров петрол в САЩ, както и рекорден внос в Индия, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през януари поскъпват с 1,59% до 54,28 долара за барел. Повишението при сорта Брент е с 1,23% до 63,30 долара за барел.
Волатилната търговия и резките движения в цените обаче говорят за липса на яснота по отношение на перспективите. На този фон Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди за безпрецедентна несигурност на петролните пазари поради трудната икономическа среда и политическия риск.
Лекото възстановяване в сряда е в резултат на данните, изнесени във вторник от Американския петролен институт, според който резервите в САЩ изненадващо са се свили с 1,5 млн. барела до 439,2 млн. барела през миналата седмица.
Според трейдърите трендът в момента е подкрепен и от данните, че вносът на петрол в Индия е достигнал почти 5 млн. барела на ден.
Но така ли иначе повишаването на цените в сряда не е достатъчно, за да промени общата картина на слабост на пазара и то на фона на масови разпродажби на фондовите пазари.
„Глобалната икономика преминава през труден период и е много крехка в момента“, заяви изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика.
От американската инвестиционна банка Goldman Sachs смятат, че водещ фактор на петролните пазари напоследък е очакването за свръхпредлагане през 2019 г., тъй като опасенията за растежа продължават да се засилват. Производството на суров петрол в САЩ се е повишило с почти 25% през тази година до рекордните 11,7 млн. барела на ден.
Опасявайки се да не се повтори ситуацията от 2014 г., ОПЕК настоява за намаляване на предлагането от 1 млн. до 1,4 млн. барела на ден.
Цените на Брент и WTI са се понижили от началото на октомври съответно с 28% и 30%.
Междувременно на стоковите пазари контракти на златото с доставка през декември поскъпват с 0,21% до 1223,80 долара за тройунция. Среброто, медта и платината също повишават цените си съответно с 0,85% и 0,40% о 0,36%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,16% до 96,67 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,12% до 112,91 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,28% до 0,7234 долара.
* Информацията е актуална към 9:31 часа