Цените на петрола се понижават в четвъртък, увеличавайки загубите си от предишните сесии, на фона на признаци за ръст на предлагането и сигнали за забавяне на растежа на световната икономика, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през декември поевтиняват с 0,40% до 65,05 долара за барел. Сортът Брент отчита спад в цената си от 0,58% до 75,47 долара за барел.
И двата най-търгувани вида петрол отбелязаха най-лошите си месечни резултати от юли 2016 г. насам, като цената на Брент се понижи с 8,8%, а на WTI – с 10,9%.
Последните данни на Администрацията за енергийна информация показаха, че резервите от суров петрол в САЩ са се повишили за шеста поредна седмица.
„Увеличаването на запасите със сигурност ще продължи да оказва натиск върху цените в посока надолу“, коментират анализаторите от ANZ Research.
Междувременно според информация на Ройтерс Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е увеличила производството на петрол през октомври до най-големия обем от 2016 г. насам. По-голямото производство от страна на Обединените арабски емирства и Либия успява да компенсира спада в иранските доставки, причинен от санкциите от страна на САЩ, които влизат в сила от 4 ноември.
Американският президент Доналд Тръмп заяви в сряда, че е установил, че има достатъчно доставки на петрол и петролни продукти от държави, различни от Иран, което позволява намаляване на покупките от тази страна.
„Върху цените на петрола обаче натежава и опасенията за забавянето на глобалната икономика на фона на продължаващата търговска война между САЩ и Китай“, заяви Брус Хуе, анализатор в Huatai Great Wall Capital Management.
Данните за индекса на мениджърите по поръчките в сектора на промишлеността в Китай през октомври показват, че секторът се разраства с най-слабите си темпове от над две години.
На стоковите пазари златото поскъпва с 0,83% до 1225,10 долара за тройунция, като по този начин ценният метал се възстановява от триседмичното си дъно благодарение на лекото отслабване на долара. Ръст в цената си отчитат и среброто, медта и платината със съответно 0,76%, 0,13% и 1,45%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,43% до 96,69 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,04% до 112,89 йени. Австралийският долар поскъпва спрямо американския с 0,96% до 0,7141 долара.
* Информацията е актуална към 9:09 часа