Цените на петрола се повишиха в сряда след няколко поредни дни на понижения, но нарастващите доставки и опасенията, свързани с търсенето на фона на търговската война между САЩ и Китай, продължават да оказват натиск върху пазара, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през декември поскъпват с 0,83% до 66,73 долара за барел. Сортът Брент отчита ръст в цената си с 1,07% до 76,72 долара за барел.
И двата най-търгувани вида петрол са загубили по около 10 долара от стойността си спрямо 4-годишния връх, достигнат през първата седмица на октомври, като са напът да изпратят най-лошия си месец от юли 2016 г.
„Всеки мислеше, че Брент ще се насочи към ниво от 90 долара за барел, а ние се насочваме към 60 долара за барел“, коментира Тони Нунан, директор Риск петролни пазари в Mitsubishi Corp в Токио.
Петролните пазари попаднаха под негативните настроения, завладели капиталовите пазари през този месец, като допълнителен натиск идва и от търговския конфликт между двете най-големи икономики в света.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че според него ще бъде постигната „голяма сделка“ с Китай по търговския въпрос, но предупреди, че ако няма споразумение, ще последват нови мита за милиарди долари. Тръмп каза още, че иска да сключи сделка, но че Китай не е готов.
САЩ вече са наложили мита върху вноса на китайски стоки на стойност 250 млрд. долара, а Китай реагира с ответни мерки за 110 млрд. долара.
В подкрепа на низходящото движение на котировките са и данните на Американския петролен институт, който съобщи, че запасите от суров петрол в САЩ са нараснали през миналата седмица с 5,7 млн. барела. Това е над очакванията на анализаторите за 4,1 млн. барела.
Производството на петрол от Русия, САЩ и Саудитска Арабия е достигнало общо 33 млн. барела петрол на ден за първи път през септември 2018 г., показват данните на Refinitiv Eikon. Това е увеличение с 10 млн. барела от началото на десетилетието и означава, че трите държави заедно отговарят за една трета от световното търсене на петрол.
САЩ ще наложат санкции на иранския износ на петрол от следващата седмица, а износът от страната вече се е свил. Саудитска Арабия и Русия заявиха, че се ангажират да произвеждат достатъчно петрол, за да се отговори на търсенето, след като санкциите влязат в сила.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,55% до 1218,20 долара за тройунция за контракти с доставка през декември. Ценният метал е напът да изпрати шести месец подред на негативна територия.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,04% до 96,97 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,04% до 113,18 йени. Австралийският долар поевтинява спрямо американския с 0,21% до 0,7090 долара.
* Информацията е актуална към 9:17 часа