Престолонаследникът на Саудитска Арабия принц Мохаммед бин Салман съобщи в интервю за Bloomberg, че борсовият дебют на петролния гигант Aramco ще се състои в началото на 2021 г.
Коронованият принц повтори становището си, че стойността на Aramco е 2 трлн. долара, въпреки че според анализатори оценка между 1 и 1,5 трлн. долара е по-вероятна.
„Мисля, че първичното публично предлагане ще се състои в края на 2020 или началото на 2021 г.“, каза Мохаммед бин Салман пред Bloomberg. „Инвеститорите ще решат цената, когато настъпи денят. Смятам, че тя ще е над два трилиона долара, защото това ще бъде огромно IPO“, допълни той.
Първоначално кралството планираше първичното публично предлагане да се състои през 2018 г., но министърът на енергетиката Халид ал-Фалих заяви по-рано тази година, че е по-вероятно то да се състои през 2019 г.
Мохаммед бин Салман обяви за първи път планове за листване на акции на Aramco през 2016 г. IPO-то заема централно място във Визия 2030, с която коронованият принц се стреми да разнообрази икономиката на Саудитска Арабия и да намали зависимостта й от петролния сектор.
Планът беше приходите от IPO-то, които се очаква да достигнат около 100 млрд. долара, да бъдат насочени към Държавния инвестиционен фонд на страната. Мохаммед бин Салман заяви пред Bloomberg, че планът не е променен и че Държавният инвестиционен фонд ще получи още 70 млн. долара, след като продаде на Aramco дела си от 70% в саудитския нефтохимически гигант SABIC.
Коронованият принц очаква сделката за SABIC да бъде финализирана през 2019 г., след което Aramco ще изчака една финансова година преди IPO-то си.
В интервюто за Bloomberg Бин Салман каза още, че кралството изпълнява обещанието си към Вашингтон да компенсира загубата на петролни доставки от Иран след влизането в сила на американските санкции.
„Ако не греша, Иран намали износа си със 700 хил. барела дневно. А Саудитска Арабия и страните в и извън ОПЕК произвеждат 1,5 млн. барела дневно. Това означава, че в последно време изнасяме два баела за всеки изгубен барел от Иран. Така че свършихме работата си“, каза коронованият принц.
Саудитска Арабия е най-големият износител на петрол в света и фактически лидер на ОПЕК. Според Мохаммед Бин Салман повишаването на цената на петрола в последно време не се дължи на Иран.
„Смятаме, че по-високите цени през последния месец не се дължат на Иран. Те по-скоро са резултат от събитията в Канада и Мексико, Либия, Венецуела и други страни, които повишиха леко цената“, отбеляза коронованият принц.
Той допълни, че в момента Саудитска Арабия добива около 10,7 млн. барела дневно и може да прибави още 1,3 млн. барела на ден, „ако пазарът има нужда“.