IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво означава за световната икономика цена на петрола от сто долара за барел?

Тя ще се отрази по-слабо на глобалния растеж, отколкото през 2011 г., сочи изследване на Bloomberg Economics

16:12 | 30.09.18 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Растящите цени на петрола водят до прогнози за връщане на цената от сто долара за барел за първи път от 2014 г., което би създало както победители, така и губещи в световната икономика.

Износителите на черното злато ще се радват на по-големи приходи, които ще подкрепят компаниите и държавните хазни. За сметка на това страните потребителки на петрол ще увеличат разходите си, което може да раздуе инфлацията и да засегне търсенето.

Добрата новина е, че според изследване на Bloomberg Economics цена на петрола от сто долара за барел ще се отрази по-слабо на глобалния растеж през 2018 г., отколкото след ръста през 2011 г. Причината отчасти е, че икономиките разчитат в по-малка степен на енергията, а шистовата революция смекчава последиците за САЩ.

В крайна сметка много зависи от причината за ръста на цените. Сътресение на фона на ограничено предлагане е нещо негативно, но ако сътресението се дължи на силно търсене, то просто отразява стабилен растеж. В момента действат и двете сили, като тласкат цената на петрола сорт Брент нагоре с около 22% от началото на годината.

Какво означава това за глобалния растеж?

По-високите цени на петрола ще засегнат доходите на домакинствата и разходите на потребителите, но въздействието ще е различно. Европа е уязвима, тъй като много страни в региона са вносителки на петрол. Китай е най-големият вносител на петрол и може да очаква повишаване на инфлацията.

Трябва да се вземат предвид и сезонни последици с приближаването на зимата в Северното полукълбо. Потребителите може да променят енергийните източници, за да намалят разходите, например като прибегнат до биогорива или природен газ, въпреки че това няма да стане бързо. Индонезия вече предприе мерки, за да стимулира потреблението на биогорива и да ограничи зависимостта на икономиката си от вносните горива.

Според икономисти глобалният растеж може да пострада само при трайно запазване на цената на петрола на ниво над сто долара за барел. Ръстът на цената на долара тази година обаче не помага, тъй като цената на суровия петрол се определя в щатската валута.

Как може световната икономика да се справи с петрол на цена от сто долара?

Bloomberg Economics установява, че сто долара за барел повече ще навреди, отколкото ще помогне на глобалния растеж. Но има значителни различия между световната икономика днес и тази през 2011 г.

„Шистовата революция, по-ниският енергиен интензитет и по-високите общи ценови равнища означават, че въздействието ще е по-малко, отколкото преди“, заявиха икономисти начело с Джейми Мъри в публикуван неотдавна доклад. „Цената за барел ще трябва да стане много по-висока, преди глобалният растеж да пострада“, допълват те.
Как ще въздействат на пазара Иран и Тръмп?

Геополитиката остава голяма неизвестна. Възобновените американски санкции върху Иран вече свиват петролния износ на близкоизточната страна. Въпреки че президентът Доналд Тръмп притиска Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да увеличи добива, възможностите за допълнителен добив са ограничени. Освен това доставките от страни като Венецуела, Либия и Нигерия бяха засегнати от срива на икономиката им и безредиците. Все пак анализатори от Goldman Sacks прогнозират, че прагът от сто долара няма да бъде преминат.

Кой печели от по-високите цени на петрола?

Повечето от най-големите страни производителки на петрол са нововъзникващи икономики. Саудитска Арабия е начело с нетен добив на петрол, който се равнява на близо 21% от брутния вътрешен продукт към 2016 г. Това е над два пъти повече, отколкото в Русия, която е следващата сред 15-те големи нововъзникващи пазари, подредени от Bloomberg Economics.

Сред другите победители може да са Нигерия и Колумбия. Повишаването на приходите ще помогне за закърпване на бюджетите и дефицитите по текущите сметки, като позволи на правителствата да повишат разходите, които ще стимулират инвестициите.

Кой губи?

Индия, Китай, Тайван, Чили, Турция, Египет и Украйна са сред страните, които ще бъдат засегнати. По-високите разходи за петрол ще подложат на натиск текущите сметки и ще направят икономиките по-уязвими към растящите лихвени проценти в САЩ. Bloomberg Economics подрежда нововъзникващите пазари според уязвимостта им към промени в цените на петрола, американските лихвени проценти и протекционизма.

Един от най-големите победители може да се озове от губещата страна. Гуверньорът на Норвежката централна банка Ойстен Олсен предупреди, че най-големият производител на петрол в Западна Европа може да има проблеми, ако индустрията не съсредоточи вниманието си върху контролирането на разходите.

Последна актуализация: 13:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 17 rate down comment 13
studioaa
преди 6 години
Дай Боже да значи срив в цените на активите акции и имоти и край 35-годишния бичи пазар за ценни книжа, край на падащите лихви по кредити на начало на нов 50 годишен мечи пазар за държавен дълг. Напълно подкрепям цената на петрола да достигне и 200$, а не само 100$, стига това да подкрепи лихвите по кредитите до поне 10% на годишна база и дори отвъд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 27
lyusien
преди 6 години
Не се заблуждавайте Няма да видим цени от 100 долара Светът продължава да е претрупан със петрол Това което държи високи цените на петрола са нощните туйти на Тръмп и страха от политическа несигурност Но това не може да продължи дълго Не бих се учудил ако скоро някои ден видим намаление на цените с 10 % за един ден а нормалните цени са около 60 долара за барел
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още