Цените на петрола остават около 4-годишния си връх, достигнат в предишната сесия, тъй като наближаващото влизане в сила на санкциите срещу Иран и решението на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да не увеличава производството подкрепят възходящия тренд на котировките, обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през ноември поскъпват с 0,36% до 72.33 долара за барел. Сортът Брент отчита ръст в цената си с 0,52% до 81,62 долара за барел.
Санкциите от страна на САЩ към петролния сектор на Иран ще влязат в сила от 4 ноември, като в същото време Вашингтон оказва натиск върху правителствата и компаниите по целия свят да намалят покупките си от Техеран.
„Иран ще загуби значителен обем от износа си, а поради нежеланието на ОПЕК+ да увеличи производството, пазарът не е подготвен за недостига в предлагането“, коментира Хари Чилингуриян, директор Търговия на стоковите пазари в BNP Paribas.
Въпреки че Великобритания, Китай, Франция, Германия, Русия и Иран заявиха, че са решени да разработят платежни механизми, които да им позволят да продължат да търгуват, повечето анализатори очакват действията на Вашингтон да спрат достъпа до пазара на между 1 и 1,5 млн. барела на ден.
Според някои анализатори в тази ситуация цена на Брент над 80 долара за барел е фундаментално оправдано.
Президентът на САЩ Доланд Тръмп поиска ОПЕК и Русия да увеличат доставките си, за да компенсират очаквания спад в износа на Иран, които е третият по големина производител в рамките на картела. ОПЕК и Русия обаче отказват да отговорят на призивите на САЩ.
„Ние не вярваме, че ОПЕК може да увеличи значително производството си в близко бъдеще, тъй като физически свободният капацитет на системата не е толкова голям“, смятат от компанията за финансови услуги Cantor Fitzgerald.
Bank of America Merrill Lynch вдигна средната си прогноза за Брент за 2019 г. от 75 долара за барел на 80 долара за барел. В същото време средната прогноза за американския суров петрол е увеличена до 71 долара за барел.
Индийските рафинерии, които се борят с високите цени на петрола и обезценяващата се рупия, планират да намалят вноса на петрол, което би могло да бъде първия признак, че високите цени започват да вредят на търсенето.
На стоковите пазари златото остава стабилно на цена от 1204,60 долара за тройунция. Среброто и медта поевтиняват съответно с 0,29% и 1,02%, а платината поскъпва с 0,34%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,02% до 94,24 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,10% до 112,91 йени. Австралийският долар поевтинява с 0,06% до 0,7248 долара.
*Информацията е актуална към 9:29 часа