Фючърсите върху американския суров петрол повишиха цената си до над двумесечен връх, подкрепени от петия подред седмичен спад на запасите в САЩ и силното вътрешно търсене на бензин на фона на очакваните санкции към Иран, които трябва да влязат в сила от ноември, обобщава Ройтерс.
Запасите от суров петрол в САЩ са се свили с 2,1 млн. барела през седмицата до 14 септември до 394,1 млн. барела, което е най-ниското им ниво от февруари 2015 г., сочат данните Администрацията за енергийна информация. За сравнение, анализаторите очакваха дори още по-голям спад – с 2,7 млн. барела.
Поскъпването на петрола започна още по време на щатската сесия късно снощи с близо 2%, а тази сутрин фючърсите върху американския суров петрол с доставка през октомври отчитат ръст в цената си с 0,72% до 71,63 долара за барел. Повишението при сорта Брент е с 0,39% до 79,71 долара за барел.
Запасите от бензин също сериозно намаляват в САЩ – с 2,1 млн. барела до 394,1 млн. барела. Прогнозите бяха за спад от едва 100 хил. барела. Потреблението на бензин обикновено се вдига през лятото и намалява през есента, но търсенето остава силно през последната седмица, оценявано на 9,5 млн. барела на ден.
Брент, от своя страна, е много близо до границата от 80 долара за барел. Във вторник се появи информация, че най-големият производител на петрол в света Саудитска Арабия се чувства комфортно именно с цени на петрол от около 80 долара за барел. Това означава, че не може да се очаква ръст в производството с цел да се намали цената.
„Повишението на цените от вчера показва, че пазарът е много по-чувствителен към новини, свързани с търсенето и предлагането, отколкото с търговските войни“, коментира Тамас Варга, стратег в PVM Oil Associates.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и други производители, включително Русия, се срещат на 23 септември в Алжир, за да обсъдят как да процедират в рамките на квотната си рамка, след като влязат в сила санкциите срещу Иран.
Санкциите започват да действат от 4 ноември и въпреки че много купувачи са намалили покупките си, не е ясно все още колко останалата част от пазара ще се справи с намаленото предлагане.
Междувременно и златото поскъпва с 0,12% до 1209,80 долара за тройунция. Какаото пък поевтинява с 2,10% до 2195 долара за метричен тон.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,04% до 94,07 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,12% до 112,15 йени. Австралийският долар отстъпва спрямо американския с 0,07% до 0,7258 долара.
* Информацията е актуална към 8:35 часа