fallback

Японският енергиен конгломерат Marubeni се отказа от въглищата

Първата крачка на дружеството към изпълнение на плана е да намали наполовина активите си, свързани с производството на електроенергия от твърди изкопаеми горива

16:09 | 18.09.18 г.

Един от най-големите строители на електроцентрали в света – японската компания Marubeni, заяви, че се отказва от изграждането на въглищни централи, предава Quartz.

Дружеството планира да намали наполовина своите активи, свързани с производството на електроенергия чрез въглища, съобщава японският вестник Nikkei.

Тим Бъкли, член на Института за енергийна икономика и финансов анализ, определя тази новина като „фундаментална“ за глобалния преход към възобновяеми енергийни източници.

Преди да пренасочи своята политика, Marubeni инвестираше огромни суми във въглищата - едни от основните виновници за глобалното затопляне, въпреки че паралелно с това влагаше милиарди долари в използването на възобновяеми източници на енергия. 

Компанията разполага с енергийни мощности от въглищни електроцентрали за повече от 3,5 GW по данни от 2017 г. и планира да изгради допълнителни станции, които да ѝ донесат още 13,6 GW мощност, издигайки я до 11-то място в класацията на най-големите енергийни производители в световен мащаб.

След като Marubeni се отказва от по-нататъшни инвестиции във въглищата, компанията възнамерява да увеличи използването на възобновяеми източници от 10% на 20%, разпределяйки персонала, отговарящ за въглищните електроцентрали към новите звена.

Японският конгломерат вече изгражда 1,17-гигаватова соларна централа – един от най-мащабните и евтини проекти, свързани с възобновяемите енергийни източници.

Чуждестранните банки и финансовите компании оказват натиск върху Marubeni и други енергийни дружества, принуждавайки ги да прекратят производството на електроенергия чрез въглища.

Холандската банка ABN Amro спря финансирането на разработчиците на въглищни централи през 2016 г. Тя беше последвана от AXA, Generali, Allianz и SCOR, като в най-скоро време се очаква същото да направят и японските кредитори.

Макар активистите да описват решението на Marubeni като съществен елемент от глобалния преход към чиста енергия, най-големите потребители на въглища все още не сменят своя курс.

Анализатори проследяват повече от 1 600 въглищни електроцентрали, чието спиране ще бъде достатъчно, за да прекрати глобалното повишение на температурата.

Специфичното при Marubeni е, че компанията разполага с достатъчно разнообразно енергийно портфолио, за да може да си позволи да направи подобен преход.

В същото време най-големите енергийни компании в Китай и Индия продължават да са силно зависими от изкопаемите горива, най-вече въглищата, и при тях преходът ще се извърши много по-бавно и тромаво, с много по-голямо отрицателно въздействие върху икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:14 | 11.09.22 г.
fallback