Благородните метали би трябвало да бъдат вълшебните оръжия - срещу небрежни централни банки, дългове или кризи, подобни на тази в Турция. Но десет години след избухването на финансовата криза, изглежда така, сякаш феновете на злато и сребро са останали излъгани.
Когато централните банки печатат прекомерно пари и натискат лихвените проценти до нулата, тогава реалните активи следва да се възползват от това и значително да увеличават стойността си. Така гласи общоизвестното учение, а последните десет години доказаха, че централните банки дори надуват стойността им в ценови балони.
Независимо дали става дума за стари автомобили, изкуство, акции, недвижими имоти - на всички фронтове цените експлодираха. Само златото и среброто остават назад в тази тенденция и цените им спадат, както може да се види ясно например от стойността на среброто – с цена от около 14 долара благородният метал се търгува на минималната си цена от края на 2015 г.
Активната търговия със сребро или злато бе сред най-популярната дейност на клиентите на брокери като ActivTrades или EToro години наред, но междувременно книжата на Amazon, Apple или Netflix, както и биткойнът или етерът изместиха металите. Очевидно печатането на пари, както в Япония или в Европа, и дълговете или бюджетните дефицити не пречат на разпродажбата на злато и сребро, пише в свой анализ за Die Welt Даниел Зауренц, съосновател на портала Feingold Research.
Среброто, в допълнение към поскъпващия долар, е особено силно повлияно от факта, че перспективите пред световната икономика се смрачават значително заради търговските спорове. Така например глобалният индекс на мениджърите по поръчките в сектора на промишлеността спадна до единадесетмесечно дъно през юни. Това е лоша новина за цената на среброто, тъй като около половината от глобалното физическо търсене на сребро се генерира от промишлени приложения, като соларни изделия, електрически изделия или батерии.
След спада на цената на среброто съотношението злато-сребро се покачи до 78,4, според данните на дилъра на ценни метали Ophirum. Това е много висока стойност в дългосрочен аспект. Ако през последните 25 години съотношението, изчислено чрез разделяне на цената на златото на тази на среброто, достигне такова високо ниво, то впоследствие обикновено спада значително, т.е. цената на среброто се развива значително по-добре от тази на златото. Обаче днес средата е много по-различна, отколкото през последните 25 години. И причината е именно търговската война.
Докато покачващият се долар тежи върху цената на златото, инвеститорите пренебрегват многобройни рискове за световната икономика и американския фондов пазар, които говорят за покачващите се цени на ценния метал. Така например кризата в Турция може да ескалира допълнително и лирата да се понижи до рекордно ниски спрямо долара и еврото нива.
Това може да представлява истинска беда за турските банки и някои европейски кредитни институции със значителни турски експозиции, защото финансовите институции трябва да харчат все повече и повече лири, за да обслужват своите кредити в долари и евро.
В същото време италианската тема продължава да е актуална, защото проектобюджетът за 2019 г. на новото правителство може да генерира значително увеличение на дълга на страната. Друг рисков фактор за икономиката на САЩ и по този начин - за световната икономика, е затягането на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ.
Това натоварва силно задлъжнялата икономика. Например дълговете на домакинствата в САЩ са нараснали през второто тримесечие с 82 млрд. долара спрямо предходното тримесечие до рекордните 13,29 трлн. долара.
Растящите лихвени проценти са последното нещо, от което се нуждаят потребителите или купувачите на жилища. Ако икономическият растеж се забави чувствително, това може да доведе до значително отстъпление на цените на високо оценения американски пазар на акции. И именно в тази среда инвеститорите може да започнат да прехвърлят пари от акции в злато, което би подкрепило цената. Но, както видяхме, има твърде много условия за това....
Повече вижте и във видеото на Bloomberg TV Bulgaria!