Прогнозите за петролния пазар се помрачават с надвисналите заплахи от застой на световното търсене в резултат на търговското напрежение и увеличеното предлагане на суровината. Някои от най-големите енергийни инвеститори в света обаче са убедени, че цените ще се върнат на рекордно високи нива, посочва БТА.
Освен това лихвите в цял свят се покачват, а доларът поскъпва, което означава, че разходите на купувачите на петрол от нововъзникващите пазарни икономики ще растат. ОПЕК и Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупредиха за опасността от търговските спорове за растежа на световното търсене.
Големи хеджфондове като Andurand Capital и Westbeck Capital прогнозират покачване на цената на петрола до 150 долара за барел заради санкциите на САЩ срещу Иран спрямо под 75 долара в момента. В момента ограниченията не включват петролния сектор, но от 4 ноември и той ще бъде санкциониран.
По прогнози на хеджфондовете от тази дата добивът ще се понижи с между 1,3 и 1,4 милиона барела на ден, което представлява значителен спад.
През юни президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини ОПЕК за 45-процентовото увеличение на цената на петрола през последните 12 месеца, припомня БТА.
В понеделник от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) публикува прогнозата си за по-слабо търсене на суров й петрол през идната година, тъй като конкурентите увеличават добива. Водещият износител на „черно злато“, Саудитска Арабия, която иска да избегне повторно свръхпредлагане, е намалила добива, допълни организацията..
В месечния си доклад ОПЕК съобщи, че светът ще се нуждае от 32,05 млн. барела суров петрол на ден от 15-те ѝ страни членки през 2019 г., което е спад спрямо прогнозираните130 хил. барела дневно миналия месец.