fallback

Петролът поскъпва, но върви към трети пореден седмичен спад*

Златото се задържа около едногодишното си дъно, а доларът се търгува близо до едногодишния си връх

10:08 | 20.07.18 г.

Цените на петрола тръгнаха нагоре в петък, но въпреки това на седмична база „черното злато“ се е запътило към понижение в цената си поради опасенията за свръхпредлагане и по-ниското търсене, причинено от търговския конфликт между САЩ и Китай – двете държави най-големи потребители в света, съобщава Ройтерс.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI поскъпват с 0,35% до 69,70 долара за барел. Сортът Брент отчита ръст в цената си от 0,40% до 72,87 долара за барел.

И двата най-търгувани сорта петрол са напът да запишат третата си подред седмица на понижения в котировките. Само в понеделник Брент поевтиня с 3,6%, а американският петрол – с 2%.

Цените тръгнаха надолу заради опасенията за свръхпредлагане след възстановяване на производството на някои места. В същото време търговското напрежение между САЩ и Китай предизвиква страхове, че ще пострада икономиката и търсенето на стоки.

„Опасенията, свързани със САЩ и Китай, отново са на дневен ред, след като виждаме, че китайската валута поевтинява“, коментира Стивън Иннес, ръководител на Търговията за азиатско-тихоокеанския регион в OANDA. Според него пазарите са изнервени не само заради риска от търговска война, а и заради опасенията за валутна такава. На този фон юанът се озова на 13-месечно дъно.

По-слабо търсене на петрол в САЩ и Китай, причинено от икономически спад вследствие на търговска война, би имало прекалено голямо въздействие върху пазара.

Около 20% от търсенето на петрол в световен мащаб през 2017 г. се дължи на САЩ, а Китай консумира 13% по данни на BP.

Известна подкрепа за цените в петък дойде от новината, че Саудитска Арабия е намекнала, че няма да добива повече петрол, отколкото е необходим на клиентите й. Износът на страната се очаква да бъде около стойностите от юни и да се свие със 100 000 барела дневно през август.

На стоковите пазари златото продължава да поевтинява с 0,14% до 1222,30 долара за тройунция, задържайки се около едногодишното си дъно, докато в същото време доларът се търгува близо до едногодишния си връх. Медта обаче поскъпва с 1,15%, а какаото поевтинява с около 2%.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с минималните 0,03% до 95,13 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,10% до 112,36 йени. Австралийският долар поскъпва спрямо американския с 0,12% до 0,7370 долара. Китайският юан понижи стойността си с 0,9% до 6,7671 юана за долар.

* Информацията е актуална към 9:18 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:56 | 26.08.22 г.
fallback