Цените на петрола тръгнаха надолу в сряда след отчетения изненадващ ръст на запасите в САЩ през миналата седмица, което противоречи на очакванията на анализаторите за значително свиване, съобщава CNBC.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през август поевтиняват с 0,75% до 67,57 долара за барел, доближавайки се до едномесечно дъно. Сортът Брент отчита понижение в цената си с 0,51% до 71,79 долара за барел, докосвайки се до тримесечно дъно.
Котировките на двата най-търгувани вида петрол се стабилизират след големите спадове в понеделник и през миналата седмица, след като проблемите с доставките във Венецуела бяха причината анализаторите да прогнозират намаление от 3,6 млн. барела на запасите в САЩ за седмицата, приключваща на 13 юли.
Призракът на свръхпредлагането обаче бързо се завърна с повишаването на резервите от суров петрол в САЩ с 600 хил. барела според Американския петролен институт. Официалните данни от страна на Администрацията за енергийна информация се очакват по-късно днес.
„От страна на търсенето засилващите се рискове по отношение на търговското напрежение между САЩ и Китай могат да натежат върху глобалната икономическа перспектива“, смятат от BMI Research. Според анализаторите по-слаби данни за търговията биха оказали ефект върху физическото търсене на петрол, като в случая е важно да се отбележи, че именно корабоплаването, автомобилният и въздушният транспорт са важен стълб за търсенето в световен мащаб.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,30% до 1223,60 долара за тройунция. Останалите метали също се търгуват на червена територия. Царевицата и пшеницата поскъпват съответно с 0,42% и 0,80%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,26% до 95,24 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,19% до 113,1 йени. Австралийският долар поевтинява спрямо американския с 0,55% до 0,7348 долара.
* Информацията е актуална към 9:18 часа