Цените на петрола продължават да вървят нагоре и във вторник поради все по-силните опасения за потенциалния недостиг на доставки, докато стотици петролни работници в Норвегия се готвят да стачкуват по-късно през деня след неуспешни разговори за промяна в заплащането им, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през август поскъпват с 0,51% до 74,23 долара за барел. Сортът Брент отчита повишение в цената си с 0,50% до 78,46 долара за барел.
Евентуално спиране на част от производството в Норвегия заради стачка е още един източник на напрежение в така или иначе затегнатия пазар.
САЩ заявяват, че искат да намалят износа на петрол от Иран - петия по големина производител в света, до нула до ноември, което ще принуди други големи производители да изпомпват повече петрол.
Саудитска Арабия заедно с другите членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), включително и Русия (която не е член на картела), се съгласиха миналия месец да увеличат производството, за да ограничат ръста на цените и да компенсират глобалните производствени загуби в някои страни, включително Либия.
Добивът на петрол в Либия е намалял до 527 хил. барела на ден в сравнение с 1,28 млн. барела произвеждани през февруари заради неотдавнашното затваряне на петролните пристанища, заяви в понеделник ръководителят на Националната петролна корпорация.
В Канада прекъсване на производството в съоръжение за добив на 360 хил. барела на ден също се отразява върху продукцията.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,17% до 1257,50 долара за тройунция, след като достигна дуседмичен връх в предишната сесия. От металите само медта поскъпва с 0,49%, а пшеницата поевтинява с над 1%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,07% до 94,15 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,17% до 111,04 йени. Австралийският долар се търгува по-ниско спрямо американския с 0,04% до 0,7464 долара.
* Информацията е актуална към 9:51 часа