Цените на петрола се понижават в четвъртък, след като американският президент Доналд Тръмп изпрати туит, в който настоява Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да намали цените на суровия петрол.
Ескалиращият търговски спор между Вашингтон и Пекин, който предизвика поредните разпродажби на азиатски акции в четвъртък, се усеща също и на петролните пазари, след като Китай предупреди, че би могъл да въведе мита върху вноса на суров петрол в САЩ от все още неопределена дата, предава Ройтерс.
Фючърсите върху брента поевтиняват с 56 цента (0,7%) до 77,78 долара, докато търгуваните в САЩ фючърси върху американския суров петрол поевтиняват с 0,6 на сто, или 45 цента, до 73,69 долара за барел.
В сряда Тръмп обвини ОПЕК, че насърчава по-високите цени на горивата.
„Монополът на ОПЕК трябва да помни, че цените на бензина скачат, а те правят малко, за да помогнат", пише Тръмп в личния си профил в Twitter. „Ако правят нещо, то е да доведат до по-високи цени, докато Съединените щати защитават много от членовете за малко пари".
The OPEC Monopoly must remember that gas prices are up & they are doing little to help. If anything, they are driving prices higher as the United States defends many of their members for very little $’s. This must be a two way street. REDUCE PRICING NOW!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4 юли 2018 г.„Това трябва да е двупосочна улица", пише той, добавяйки с главни букви „НАМАЛЕТЕ ЦЕНАТА СЕГА!"
ОПЕК заедно с група производители, които не са членове на организацията, ръководени от Русия, започнаха да свиват производството си през 2017 г., за да подкрепят цените. Сегашното покачване на цените е стимулирано и от анонса на САЩ, че планират да въведат отново санкции срещу Иран от ноември, насочени към износа на петрол.
„Ключов фактор за повишаването на цените е споразумението ОПЕК-Русия за намаляване на производството на петрол, съчетано с рухването на производството във Венецуела и решението на САЩ за прекратяване на сделката с Иран", пояснява в анализа си за август National Australia Bank (NAB).
ОПЕК и Русия обявиха през юни, че са готови да увеличат продукцията си, за да отговорят на загрижеността за възникващия недостиг на доставкише поради непланирани смущения във Венецуела и Либия и вероятно ще компенсират потенциалното понижение на доставките от Иран поради санкциите в САЩ.
Въпреки тези мерки за компенсиране за втората половина на годината Goldman Sachs заяви в съобщение от 4 юли, че „дефицитът на пазара ще се запази". Американската банка предупреди, че заплахите за доставките „могат да доведат до рязко по-нататъшно покачване на цените и да застрашат глобалния икономически растеж".