Цените на петрола се повишават в сряда по време на азиатската сесия заради намаляването на запасите от горива в САЩ вследствие на продължаващия проблем с доставките от Канада, съобщава Ройтерс.
Фюърсите върху американския суров петрол с доставка през август поскъпват с 0,54% до 74,54 долара за барел. Сортът Брент отчита ръст в цената си от 0,45% до 78,11 долара за барел.
Активността на трейдърите се очаква да бъде ограничена днес поради отбелязването на Деня на независимостта в САЩ.
Запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 4,5 млн. барела до 416,9 млн. барела за седмицата, приключваща на 29 юни, сочат данни на Американския петролен институт. Запасите от бензин, дизелово и отоплително гориво също се свиват.
Според анализатори именно проблемите с доставките в Канада, които се очаква да продължат и през този месец, са довели до отчитането на спад в запасите в САЩ.
Пазарите са притеснени и от предстоящите санкции от страна на САЩ към големия износител на петрол Иран. Щатското правителство планира спирането на иранския износ от ноември, настоявайки всички страни да спрат да купуват петрол от близкоизточната страна.
За да компенсира потенциални проблеми с доставките от Иран, както и от други пазари, включително Либия и Венецуела, Организацията на страните износителки на петрол се договори с Русия и други страни производителки извън картела да увеличат продукцията си от юли.
Иран обаче предупреди, че няма да приеме други производители да печелят, вземайки от неговия пазарен дял. Иранският президент Хасан Рухани заяви, че е „неразумно да си представяме, че някой ден страните производителки ще могат да изнасят излишъка си от петрол, докато Иран няма да може да изнася“.
На стоковите пазари златото се възстанови от седеммесечното си дъно, достигнато в предишната сесия. Фючърсите върху ценния метал с доставка през август отчетоха повишение в цената си с 0,52% до 1260,80 долара за тройунция. Среброто и медта поскъпват съответно с 0,64% и 0,19%. Цената на пшеницата е нагоре с 2,24%, а на царевицата с 1,44%.
Доларовият индекс, който измерва представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,14% до 94,19 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,20% до 110,37 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,31% до 0,7409 долара.
Във вторник юанът отбеляза най-ниската си стойност за последните 11 месеца, преминавайки границата от 6,7 юана за един долар. Слабостта на валутата се дължи на притесненията, че търговският спор между САЩ и Китай може да се превърне в търговска война с по-сериозни последици. Сутринта българско време доларът поевтинява с 0,48% спрямо китайската валута до 6,6106 юана по данни на Bloomberg. От Китайската централна банка опитаха да успокоят пазара, като заявиха, че банката ще запази юана на разумно ниво.
Информацията е актуална към 9:02 часа