fallback

Цената на петрола тръгна надолу заради увеличаването на производството на ОПЕК*

Международният бенчмарк Брент отчита поевтиняване с над 1,7%

10:11 | 25.06.18 г.
Автор - снимка
Създател

Цената на международния бенчмарк Брент се понижи с над 1,7% в понеделник, след като миналата седмица стана ясно, че по време на срещата си в петък Организацията на страните производителки (ОПЕК) е договорила увеличение на добива на петрол.

Въпреки това според анализатори очакванията са световният пазар да остане относително свит до края на годината, съобщава Ройтерс.

Към 9:20 ч. българско време цената на сорта Брент е 74,03 долара за барел, което представлява понижение от 1,71%, като по-рано по време на азиатската търговия цената спадна с 1,8%.

Американският сорт West Texas Intermediate (WTI) отбелязва по-малко поевтиняване – 0,23%, достигайки до 68,42 долара за барел. Сортът се представя по-добре от Брента благодарение на новината за леко понижение на шистовата активност в САЩ, както и свиване на производството на Канада.

Първоначално решението на ОПЕК за увеличаване на добива беше посрещнато положително от пазарите и цената на „черното злато“ отбеляза леко увеличение в петък, тъй като размерът на ръста бе по-малък от този, който мнозина очакваха.

„Пресконференцията на ОПЕК+ (страните от ОПЕК заедно с техните съюзници, договорили съвместно свиването на добива) осигури повече яснота около решението за увеличаване на производството, давайки насоки за пълно увеличаване от 1 млн. барела дневно“ през втората половина на 2018 г., посочиха в неделя от Goldman Sachs.

„Това е по-голямо увеличение от представеното в петък, въпреки че целта остава да се стабилизират резервите, а не да се генерира излишък“, допълват от американската банка.

В същото време според анализатора към дубайската Emirates NBD Bank Едуард Бел увеличението ще бъде реализирано основно от Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Кувейт. Според него до края на годината цената на Брента ще варира в диапазона 65-70 долара за барел.

Това се случва и на фона на предупреждението на Goldman Sachs, че спирането на част от дейността на обект на компанията Syncrude в Канада може да създаде недостиг в Северна Америка от 360 000 барела дневно през юли. Според банката това ще обостри съществуващия вече дефицит, правейки увеличението на ОПЕК още по-наложително.

* Информацията е актуална към 9:20 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:12 | 02.09.22 г.
fallback